Drugie spotkanie z cyklu "Piękny Umysł"!
W ostatnich dniach w Kinie Elektronik miało miejsce kolejne spotkanie w ramach cyklu „Piękny Umysł”.
"Piękny Umysł" to spotkania o uniwersalnej tematyce, zahaczającej o sztukę, naukę i filozofię, kierowane zarówno do licealistów, jak i do studentów. Pomysłodawcą cyklu jest Kanclerz WSF – Maciej Ślesicki.
"Piękny Umysł" to spotkania o uniwersalnej tematyce, zahaczającej o sztukę, naukę i filozofię, kierowane zarówno do licealistów, jak i do studentów. Pomysłodawcą cyklu jest Kanclerz WSF – Maciej Ślesicki.
Tym razem naszym gościem była Magdalena Grzebałkowska, która w rozmowie z Weroniką Wawrzkowicz opowiedziała o swojej ostatniej książce pod tytułem „Wojenka”.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z wydarzenia!
Oficjalny opis wydawcy:
Wojna? Nikt nam tutaj szyj nie sprawdza i nie każe mówić pacierza na dobranoc. Do szkoły chodzić nie trzeba i nikt nie pilnuje, kiedy kładziemy się spać. Podoba mi się tutaj.
Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. Trzyletni Arthur trafia do domu dziecka, gdzie będzie wychowywany na idealnego nazistę. Lilia w łagrze pokocha Stalina, choć jest córką wrogów narodu. Mały Minoru, Amerykanin japońskiego pochodzenia, pozna życie za drutami, choć żyje w kraju wolności. Czy Jose Maria, którego rodzice odsyłają z pogrążonej w krwawym konflikcie Hiszpanii, w Związku Radzieckim znajdzie raj? A może i tam w końcu dopadnie go wojna?
By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas – małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich. W Kazachstanie spotyka dziewczynkę – dziś ponad osiemdziesięcioletnią – której wojna zabrała wiedzę o tym kim jest, skąd pochodzi i jakie były losy jej rodziców. Reporterka chce jej pomóc odzyskać pamięć. A nam wszystkim pomaga zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.