SZKOŁA
Misja szkoły
"Jeśli chcesz zbudować statek, nie zbieraj ludzi, by rąbali drwa i ostrzyli narzędzia, ani też nie przydzielaj robót i nie rozdawaj zadań. Naucz ludzi tęsknoty za bezkresnym morzem."
Antoine de Saint-Exupery
Liceum Filmowe i Kreacji Gier Wideo jest jedyną tego typu placówką oświatową w Polsce. Naszą misją jest stwarzanie warunków do harmonijnego rozwoju zarówno naukowego, jak i emocjonalnego. Pragniemy pobudzać wrażliwość na sztukę, odkrywać i rozwijać talenty oraz zainteresowania naszych uczniów.
W ramach Profilu Filmowego zależy nam na jakości kształcenia ogólnego, jak i z dziedziny szeroko pojętego filmu. Pracownicy szkoły są nastawieni na indywidualne podejście do ucznia.
Misją naszego Liceum oraz Profilu Filmowego jest pobudzenie i rozwój zainteresowań filmowych. Nauczyciele prowadzący zajęcia z Edukacji Filmowej są specjalistami czynnymi zawodowo i posiadają ogromne doświadczenie z planów filmowych i telewizyjnych. Chcemy pokazać młodym ludziom praktykę zawodu filmowca i przygotować ich do ewentualnych studiów w tej dziedzinie. Kandydaci na studia w szkołach filmowych bardzo często mają poważne braki teoretyczne i praktyczne już na wejściu, a nasi absolwenci będą się wyróżniać czteroletnim bagażem doświadczeń, przemyśleń i portfolio pełnym ciekawych projektów.
Czy będzie to ich czteroletnia przygoda z filmem, czy zainspirowany początek błyskotliwej kariery... życie pokaże, ale w obu przypadkach jest to wartościowe.
|
Profile naszych klas
Jesteśmy artystycznym liceum ogólnokształcącym przy Warszawskiej Szkole Filmowej. Wszystkie klasy w naszym Liceum mają rozszerzenia humanistyczne oraz profil – do wyboru – Filmowy lub Kreacji Gier.
Na każdym poziomie mamy rozróżnienie na oddziały ogólnodostępne i dwujęzyczne. Angielski nie jest u nas językiem wykładowym, gdyż do matury przygotowujemy w języku polskim. W klasie dwujęzycznej część lekcji prowadzonych jest w języku polskim i angielskim. W chwili obecnej w klasach dwujęzycznych po angielsku prowadzone są zajęcia z historii sztuki oraz filozofii.
Z uwagi na artystyczny i humanistyczny profil szkoły, realizujemy obowiązkowe rozszerzenia z języka polskiego i historii. Przedmioty te są niezbędne do pełniejszego rozumienia zajęć filmowych i do bardziej świadomego tworzenia szeroko pojętej sztuki filmowej.
Na wielu przedmiotach ogólnokształcących „przemycamy” wiedzę filmową, która przydaje się podczas realizacji projektów artystycznych. Dodatkowo organizowane są warsztaty, wyjazdy (Obóz Filmowy, wyjazdy integracyjne), realizowane są projekty filmowe. Zajęcia specjalistyczne prowadzą czynni zawodowo filmowcy, wykładowcy Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Edukacja filmowa trwa pięć semestrów. Każdy semestr kończy się złożeniem przez uczniów projektów artystycznych. Najlepsze prace prezentowane są podczas Festiwalu Filmowego w czerwcu.
Zajęcia z Edukacji Filmowej w ramach Profilu Filmowego:
I klasa
Semestr zimowy:
- Fotografia – Marta Mielcarek
- Teoria i analiza filmu – Małgorzata Stasiak
Na przełomie października i listopada uczniowie deklarują wybór specjalności:
- Aktorską
- Filmową – reżyseria, montaż, sztuka operatorska
Semestr letni:
- Teoria filmu – Marek Brodzki (dla obu grup)
- Praca z kamerą – Andrzej Wolf (grupa filmowa)
- Ćwiczenia aktorskie (grupa aktorska)
Dodatkowo klasy pierwsze uczestniczą w weekendowym kursie montażu.
II klasa
Semestr zimowy:
- Moja dziesiątka – prowadząca Katarzyna Taras zaprasza Gości, którzy przedstawiają dziesięć szeroko rozumianych dzieł sztuki, które najmocniej odcisnęły się na ich twórczości i wrażliwości artystycznej (dla obu grup);
- Ćwiczenia aktorskie – Bartłomiej Nowosielski, Daniel Misiewicz (grupa aktorska);
- Plan zdjęciowy w praktyce i ćwiczenia reżyserskie – Marek Brodzki (grupa filmowa);
- Warsztaty montażowe – Malwina Wodzicka (grupa filmowa);
- Historia fotografii – Marta Mielcarek (grupa filmowa);
Semestr letni:
- Ćwiczenia aktorskie – ( grupa aktorska)
- Film dokumentalny – Maciej Prykowski (grupa filmowa)
- Fotografia – Marta Mielcarek (grupa filmowa)
III klasa
Semestr zimowy:
- Ćwiczenia aktorskie (grupa aktorska)
- Film fabularny – Tomasz Ślesicki (grupa filmowa)
- Projekt: Ficowski – Andrzej Wolf (grupa filmowa)
Model absolwenta
Celem naszej pracy jest takie wykształcenie ucznia, żeby po czterech latach nauki mógł samodzielnie podjąć świadomą decyzję, jak pokieruje swoją karierą, gdzie pójdzie na studia, czy dalsze swoje życie zwiąże z filmem. Do tego, żeby uczeń mógł wybierać, potrzebuje wyników z matury, które nie będą go ograniczać, a otworzą mu drzwi na różne kierunki studiów. Zestaw realizowanych u nas przedmiotów rozszerzonych (język polski, język angielski i historia) daje bardzo szerokie spektrum kariery uczelnianej – praktycznie na wszystkich uczelniach humanistycznych i artystycznych.
Modelowy absolwent Profilu Filmowego:
- odkryje w sobie predyspozycje związane z szeroko pojętą sztuką filmową
- będzie potrafił wykorzystać wiedzę o swoich predyspozycjach do świadomego wyboru dalszej edukacji
- rozwinie umiejętności obserwacji i interpretacji otaczającej go rzeczywistości, wyobraźnię oraz erudycję
- będzie potrafił wyrażać swoje poglądy i opinie w gronie rówieśników, jak i na forum publicznym
- rozwinie zainteresowania dotyczące kultury i sztuki
- wykształci praktyczne umiejętności zawodowe w wybranej przez siebie specjalności (aktorskiej, filmowej)
- będzie dobrze przygotowany do egzaminu maturalnego i do podjęcia dalszej nauki na wyższych uczelniach humanistycznych i artystycznych
- będzie się wyróżniał wiedzą i doświadczeniem filmowym pośród innych studentów na uczelniach o kierunkach filmowych
- będzie miał łatwość w dostosowywaniu się do realiów studiów i późniejszej pracy poprzez:
- systematyczną i świadomą pracę nad własnym rozwojem
- korzystanie z wielu niezależnych źródeł informacji i umiejętność ich analizowania
- znajomość języka angielskiego i drugiego języka obcego (hiszpańskiego, bądź francuskiego)
- umiejętność sprawnego posługiwania się technologiami informacyjnymi, w tym szeroko pojętymi multimediami
- będzie przygotowany do prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym i kulturalnym
- będzie szanował innych ludzi nie zatracając własnej osobowości
- będzie miał świadomość odpowiedzialności za własny rozwój
Umocowanie prawne
Decyzją Prezydenta m. st. Warszawy z dniem rozpoczęcia działalności ( 1 września 2013 roku) jako szkoła niepubliczna uzyskaliśmy uprawnienia szkoły publicznej. Tym samym świadectwa ukończenia szkoły uznawane są za równorzędne ze świadectwami odpowiedniego typu szkoły publicznej.
Jesteśmy zarejestrowani pod nazwą Liceum Filmowe z Oddziałami Dwujęzycznymi przy Warszawskiej Szkole Filmowej, przy ul. Generała Zajączka 7 w Warszawie. Szkoła wpisana jest do ewidencji pod numerem 248 LO.
Uchwała z dnia 28.02.2014 o zmianie statutu szkoły