Warszawska Szkoła Filmowa na XX Węgiel Film Festival
Jeszcze w tym tygodniu ruszamy do Katowic na XX Węgiel Film Festival! Do Konkursu jubileuszowej edycji tej wyjątkowej imprezy zakwalifikowały się filmy: „Skowyt” oraz „Jadzia”. Podobnie jak w roku ubiegłym nie zabraknie nas także na towarzyszących festiwalowi targach Student Film Market, w ramach których poprowadzimy warsztaty operatorskie oraz zaprezentujemy aż pięć najlepszych filmów naszych studentów. Węgiel Film Festival odbędzie się w dniach 10-13 maja w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego.
Węgiel Film Festival to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal filmowy organizowany co roku całkowicie przez studentów drugiego roku Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego. Ideą wydarzenia jest prezentacja filmów studentów i absolwentów szkół filmowych szerszej publiczności z całego świata.
W Konkursie festiwalu o nagrody zawalczy w tym roku wielokrotnie nagradzany „Skowyt” w reżyserii Bartosza Brzezińskiego ze zdjęciami Maxa Bugajaka oraz film „Jadzia”, wyreżyserowany przez Maksa Michorczyka ze zdjęciami Nikodema Wiśnickiego. Przypominamy, że zeszłoroczną edycję Konkursu zwyciężył nasz „Rajski Dom” w reżyserii Adeliny Borets.
Kadr z filmu „Skowyt”. Autor zdjęć: Max Bugajak | Kadr z filmu „Jadzia”. Autor zdjęć: Nikodem Wiśnicki |
Po raz kolejny w ramach festiwalu odbędzie się też Student Film Market – branżowe targi filmowe, skierowane do studentów szkół filmowych, absolwentów, kandydatów na studia i osób działających w branży. Celem targów jest pomoc w nawiązywaniu kontaktów wkraczającym na rynek młodym twórcom. Do projektu zaproszone zostały najważniejsze polskie uczelnie filmowe. W tym zacnym gronie znalazła się także Warszawska Szkoła Filmowa.
W sobotę o 12.00 ostatniego dnia festiwalu (13.05) zapraszamy na warsztaty operatorskie, które w zeszłym roku zebrały rekordową publiczność! Ponownie poprowadzi je nasz absolwent, Filip Pasternak. Młody twórca może się pochwalić m.in. stworzeniem zdjęć do międzynarodowego hitu w reżyserii Nataszy Parzymies, także naszej absolwentki, serialu internetowego „Kontrola”. Pamiętajcie, liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona!
O 13:00 w sali kinowej Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego zaprezentujemy cztery wielokrotnie nagradzane filmy naszych studentów: „Rozkwit Zimowy” (reż. Ivan Krupenikov), „Kaja”, „Cisza” (oba tytuły w reż. Małgorzaty Paszko) oraz „7 słów o przemijaniu” (reż. Łukasz Iwanicz). W Katowicach odbędzie się też prapremiera jednego z naszych najnowszych filmów: „Te cholerne peonie” (reż. Polina Biliaieva). Po projekcjach odbędzie się panel Q&A z udziałem naszych twórców, który poprowadzi Maria Kadłuczko.
Gorąco zapraszamy na tegoroczny Węgiel Film Festival i przypominamy, że wstęp na wszystkie atrakcje organizowane w ramach wydarzenia jest bezpłatny. Do zobaczenia w Katowicach!
Poniżej znajdziecie opisy oraz listy filmów konkursowych oraz shortów, które zaprezentujemy podczas Student Film Market.
KONKURS
JADZIA
Kadr z filmu „Jadzia”. Autor zdjęć: Nikodem Wiśnicki
Konkubina księdza, tytułowa Jadzia, zachodzi z nim w ciążę. Wkrótce kobieta odkrywa, że nie jest jedyną kobietą w życiu kapłana.
OBSADA: Karolina Adamczyk, Tomasz Schimscheiner, Weronika Jaskółka, Julia Adamczyk, Jan Niemczyk, Barbara Tukendorf
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Maks Michorczyk ZDJĘCIA: Nikodem Wiśnicki MONTAŻ: Igor Gołczyński DŹWIĘK I MUZYKA: Jan Chylak KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Jakub Smokowski OPIEKA ARTYSTYCZNA: Andrzej Wolf PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
SKOWYT
Kadr z filmu „Skowyt”. Autor zdjęć: Max Bugajak
Kuba dorasta w małej, sennej wiosce, w której nic się nie dzieje. Wychowuje go ojciec alkoholik, zajmujący się na co dzień hodowlą owiec. Pewnego dnia we wsi pojawia się stary znajomy z dużego miasta. Wizyta gościa przypada na moment, w którym główny bohater wchodzi w okres odkrywania swojej seksualności. Kuba szybko staje przed trudnym wyborem.
OBSADA: Maciej Łączyński, Adam Stępnicki, Robert Czebotar, Mateusz Trojanowski, Jakub Onichowski, Bartosz Gomoła, Oskar Rybaczek
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Bartosz Brzeziński ZDJĘCIA: Max Bugajak MONTAŻ: Mariusz Gos DŹWIĘK: Adam Szlenda / Dreamsound MUZYKA: Tomasz Mreńca KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Karolina Kałakajło OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
STUDENT FILM MARKET
ROZKWIT ZIMOWY
W świecie wyniszczonym przez katastrofę ekologiczną najemnik podejmuje się śmiertelnie niebezpiecznego zadania, które zmusza go do przewartościowania swoich priorytetów.
OBSADA: Tadeusz Ratuszniak, Anna Paliga, Waldemar Dziwniel, Paweł Lawrynowicz, Maria Seweryn, Mikołaj Radwan
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Ivan Krupenikov ZDJĘCIA: Piotr Łukasiak MONTAŻ: Karol Żbikowski DŹWIĘK: Mikołaj Sosnowski MUZYKA: Jan Chylak KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Karolina Kałakajło OPIEKA ARTYSTYCZNA: Marek Brodzki, Andrzej Jaroszewicz, Zbigniew Niciński PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa, Adelina Borets, Stroom
KAJA
Kaja, kobieta siedząca od lat w więzieniu, ma niedługo wyjść na wolność. Pewnego dnia w szpitalu więziennym pojawia się podobna do niej pielęgniarka Lena. Kobieta przypuszcza, że może to być jej córka. Na zewnątrz nie czeka na nią nikt, jedyną szansą na ucieczkę do samotności jest konfrontacja.
OBSADA: Małgorzata Klara, Anna Kraszewska, Alicja Kwiatkowska, Maja Napiórkowska, Ewelina Nowosielska, Magdalena Dębicka, Danuta Borsuk, Antoni Kudełko, Maja Lewicka
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Małgorzata Paszko ZDJĘCIA: Oliwia Seretny MONTAŻ: Mariusz Gos, Aleksandra Smardz DŹWIĘK: Katarzyna Kowalczyk, Olga Zalewska MUZYKA: Sebastian Wypych KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Jagoda Zakrzewska OPIEKA ARTYSTYCZNA: Karol Vo PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
CISZA
Na warszawskiej Pradze w maleńkim mieszkaniu komunalnym mieszkają Zygmunt i Halina. Wszechobecna bieda, choroby i starość podkreślają niezwykłą „urodę” ich związku i to, że mimo ciągłych kłótni, nie są w stanie bez siebie żyć.
WYSTĄPILI: Zygmunt Chowański, Halina Szlasa
REŻYSERIA: Małgorzata Paszko ZDJĘCIA: Filip Ziarko MONTAŻ: Mariusz Gos DŹWIĘK: Katarzyna Kowalczyk KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Aleksandra Krucińska OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
TE CHOLERNE PEONIE
Rita nigdy nie przeżyła orgazmu i postanawia to zmienić, zanim skończy dwadzieścia pięć lat. Czas jednak goni. Do jej urodzin został jedynie miesiąc.
OBSADA: Adrianna Malecka, Kamil Szeptycki, Kaja Drzewiecka, Rafał Rosiak, Grzegorz Feluś, Paulina Krupa, Michał Krzywicki, Dagmara Brodziak, Artur Zudzin-Wiśniewski, Barbara Markowska
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Polina Biliaieva ZDJĘCIA: Zhan Zharoff MONTAŻ: Zuzanna Ciosmak DŹWIĘK: Grzegorz Lindemann MUZYKA: Roman Bogachkin, Amelia Hejduk KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Maria Manista, Sonia Pawica, Marta Iwańska OPIEKA ARTYSTYCZNA: Filip Hillesland, Mateusz Pastewka PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
7 SŁÓW O PRZEMIJANIU
„7 słów o przemijaniu” traktuje o zmieniającym się wraz z wiekiem podejściu człowieka do śmierci. Dotyka on kruchości istnienia ludzkiego i wskazuje na to, co pozostaje najważniejsze w obliczu nieubłaganie upływającego czasu. Ukazuje przy tym niepewności i lęki towarzyszące człowiekowi w zetknięciu się z rozważaniami na temat przemijania.
REALIZACJA: Łukasz Iwanicz POSTPRODUKCJA DŹWIĘKU: Wojciech Zboina TŁUMACZENIE: Marta Sobczak KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Aleksandra Krucińska OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej