Znamy termin 12. edycji Script Fiesty!
Znamy termin 12. edycji Script Fiesty!
Warszawska Szkoła Filmowa ogłosiła termin 12. edycji Script Fiesty – przyszłoroczna edycja potrwa od 18 do 21 kwietnia 2024 roku. Festiwal, jak co roku, odbędzie się w stołecznym kinie Elektronik.
Script Fiesta, czyli czterodniowy festiwal dla wszystkich pasjonatów sztuki scenariopisarstwa, zarówno dla zawodowców, którzy pragną rozwinąć swoje umiejętności, jak i dla osób stawiających pierwsze kroki w tej profesji. Festiwal to nie tylko cenny czas nauki, ale także niezapomniane spotkania z autorami, gwiazdami, przedstawicielami branży filmowej oraz szansa na rozwój kariery.
Za organizację Script Fiesty odpowiada Warszawska Szkoła Filmowa. Pomysłodawca festiwalu, Maciej Ślesicki podkreśla: Script Fiesta jest przedłużeniem działalności Warszawskiej Szkoły Filmowej, w której w unikalny sposób przekazujemy naszym studentom wiedzę na temat sztuki opowiadania filmowych historii. Właśnie dlatego tworzymy festiwal, na którym najważniejszy jest scenariusz. Script Fiesta jest wydarzeniem otwartym dla szerszej publiczności, spotykają się tu profesjonaliści, gwiazdy filmowe, studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej, jak również pasjonaci kina.
Artur Zaborski, który w ubiegłym roku zadebiutował w roli dyrektora artystycznego, ponownie przygotuje program i już zapowiada 12. edycję festiwalu: Uważnie wsłuchiwałem się w głosy uczestników Script Fiesty i wierzę, że podczas kolejnej edycji jeszcze lepiej odpowiemy na potrzeby środowiska filmowego. Przygotujemy panele i warsztaty, które zainspirują i dostarczą narzędzi ułatwiających pracę, a także stworzymy sytuacje, w których scenarzyści będą mogli wymieniać się doświadczeniami, ja również poznać osoby decydujące o tym, które scenariusze zostaną przekształcone w film. Nie zabraknie też zagranicznych gości z najwyższej półki.
11. edycja Script Fiesty zgromadziła w kinie Elektronik rekordową liczbę widzów, którzy podczas licznych wydarzeń mogli spotkać przedstawicieli branży filmowej, aktywnych zawodowo scenarzystów i pasjonatów sztuki scenariopisarstwa. Na festiwalu pojawili się Krzysztof Piesiewicz analizujący "Niebieski", Kim Krizan mówiąca o powstawaniu "Przed wschodem słońca", Agnieszka Smoczyńska opowiadająca o pracy w Hollywood czy Szczepan Twardoch tłumaczący proces przekładania jego prozy na język kina. Script Fiesta stała się platformą spotkań cenionych scenarzystów wymieniających się doświadczeniami tak między sobą, jak i z adeptami sztuki scenopisarstwa – wspomina Artur Zaborski. Chcemy utrzymać ten kurs i przekształcać festiwal w miejsce, gdzie można spotkać się z przedstawicielami najważniejszych firm produkcyjnych i dystrybucyjnych, w tym roku były to m.in. Netflix i Kino Świat.
Nieodłącznym elementem festiwalu stały się konkursy scenariuszowe. W ramach Script Fiesty nagrodą wysokości 50 000 złotych zostaną uhonorowani autor lub autorka najlepszego polskiego scenariusza filmu fabularnego. W 2022 roku nagrodę otrzymała Kaja Krawczyk-Wnuk za film “Żeby nie było śladów”, a w tym roku Tomasz Habowski za “Piosenki o miłości”. Ogromną popularnością cieszy się konkurs na koncepcję serialu internetowego lub telewizyjnego, o czym świadczy rekordowa liczba zgłoszeń – w 2023 roku przesłano ponad 400 pomysłów. Nabór do konkursów organizowanych przy okazji 12. edycji festiwalu zostanie ogłoszony jesienią.
Festiwal Script Fiesta oraz towarzyszące mu konkursy organizowane są przez Warszawską Szkołę Filmową. Działająca od 2004 roku uczelnia jest jedną z najczęściej nagradzanych szkół filmowych w Europie. W 2022 roku filmy studentów tej placówki zakwalifikowały się na polskie oraz zagraniczne festiwale filmowe ponad 200 razy, z czego aż 11 razy na festiwale kwalifikujące do Oscara. Łącznie zdobyły aż 84 nagrody. Produkcje szkoły były dwukrotnie nominowane do Oscara, zaś stworzony przez studentów i absolwentów pełnometrażowy film „kRAJ” trafił do globalnej dystrybucji na platformie Netflix.