„Rozkwit zimowy” triumfuje w Krakowie!
„Rozkwit zimowy”, nasz postapokaliptyczny short sci-fi w reżyserii Ivana Krupenikova ze zdjęciami Piotra Łukasiaka, otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu Młodego Twórcy na BNP Paribas Green Film Festival.
BNP Paribas Green Film Festival to jedyny w Polsce i jeden z największych na świecie międzynarodowy festiwal filmów o tematyce ekologicznej. Festiwal to wielkie święto ludzi, którym los naszej planety nie jest obojętny. W tematykę wydarzenia świetnie wpisuje się nasz nagrodzony film, „Rozkwit zimowy”, poruszający niezwykle ważną kwestię trwającej już katastrofy klimatycznej.
Odbierający nagrodę dla Najlepszego Filmu Młodego Twórcy reżyser i scenarzysta „Rozkwitu zimowego”, Ivan Krupenikov, podziękował całej ekipie Warszawskiej Szkoły Filmowej, kanclerzowi, dr. Maciejowi Ślesickiemu oraz Markowi Brodzkiemu i dr Barbarze Pawłowskiej za wsparcie i wiarę w jego projekt. W dalszej części przemówienia nasz student nawiązał do sytuacji w swojej ojczyźnie – ogarniętej wojną Ukrainie.
Kadry z filmu „Rozkwit Zimowy”. Autor zdjęć: Piotr Łukasiak
„Często określano ten film jako dystopijny; przedstawiony w nim świat, wydaje się bardzo oddalony. Zapewniam Państwa, że nie tak daleko stąd świat wygląda dużo straszniej” – zwrócił się do publiczności Ivan – „Oprócz genocydu, którego rosyjska federacja dopuszcza się wobec narodu Ukrainy, czyni na naszej ziemi również prawdziwy ekocyd. Po – spowodowanym przez rosję – wybuchu Zbiornika Kachowskiego, więcej niż 50 000 hektarów lasów znalazło się pod wodą; zostały zniszczone zboża, miasta, i całe ekosystemy, wyeliminowane całe gatunki zwierząt oraz roślin; rzeki i jeziora są przepełnione zwłokami wyniesionymi przez wodę z cmentarzy. Od stałych bombardowań, w tym wymierzonych w zbiorniki z chemikaliami i paliwami, cierpi cały kraj.
Ukraina jest największym Państwem europejskim i znajduje się w jego sercu. Konsekwencje tej katastrofy odczuje cały świat, a zwłaszcza Europa Wschodnia. Zainteresowanie mediów na temat wojny w Ukrainie jest coraz mniejsze, ale ja proszę Państwa nie zapominać o niej, rozpowszechniać informacje o zbrodniach wojennych dokonanych przez rosję, wspierać wolontariuszy działających na rzecz armii i ośrodki charytatywne. Tylko z Waszą pomocą zwyciężymy w tej walce oraz powstrzymamy kolejne katastrofy, choć wiele z nich już się niestety wydarzyło. Dziękuję za Waszą uwagę, Slava Ukraini”.
Kadry z filmu „Rozkwit Zimowy”. Autor zdjęć: Piotr Łukasiak
Akcja filmu „Rozkwit zimowy” toczy się w niedalekiej przyszłości. Ludzkość, pośród wyniszczonego krajobrazu planety, walczy o przetrwanie, mierząc się z opłakanymi skutkami zaniedbań wcześniejszych pokoleń. Premiera tej ambitnej etiudy sci-fi miała miejsce na prestiżowym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Poza nagrodą na BNP Paribas Green Festival nasz film jest laureatem nagrody Conservatory of Vicenza Best Soundtrack festiwalu Ca' Foscari we Włoszech oraz trzeciego miejsca w konkursie festiwalu KinoGram.
Wielkie gratulacje dla całej ekipy!
Poniżej znajdziecie opis oraz listę ekipy nagrodzonego filmu.
W świecie wyniszczonym przez katastrofę ekologiczną najemnik podejmuje się śmiertelnie niebezpiecznego zadania, które zmusza go do przewartościowania swoich priorytetów.
OBSADA: Tadeusz Ratuszniak, Anna Paliga, Waldemar Dziwniel, Paweł Lawrynowicz, Maria Seweryn, Mikołaj Radwan
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Ivan Krupenikov ZDJĘCIA: Piotr Łukasiak MONTAŻ: Karol Żbikowski DŹWIĘK: Mikołaj Sosnowski MUZYKA: Jan Chylak KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Karolina Kałakajło OPIEKA ARTYSTYCZNA: Marek Brodzki, Andrzej Jaroszewicz, Zbigniew Niciński PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa, Adelina Borets, Stroom
Ivan Krupenikov – reżyser i montażysta. Pracował przy licznych projektach takich jak: teledyski, reklamy, etiudy studentów Szkoły Filmowej w Łodzi i Warszawskiej Szkoły Filmowej, gdzie obecnie pracuje. “Rozkwit Zimowy” jest jego debiutem krótkometrażowym. Przy pracy nad projektami inspiruje się kinem gatunkowym i autorskim, jego pasją jest fotografia analogowa.
|
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej