„Moje Stare” lecą do Walii
Kolejna zagraniczna kwalifikacja dla filmu „Moje Stare”! Short w reżyserii Nataszy Parzymies, ze zdjęciami Ignacego Kiełczewskiego weźmie udział w Iris Prize LGBTQ+ Film Festival – wydarzeniu kwalifikującym do Nagród BAFTA. Festiwal odbędzie się w dniach 10-15 października w Cardiff.
Kadr z filmu „Moje Stare”. Autor zdjęć: Ignacy Kiełczewski
Iris Prize został uznany przez magazyn MovieMaker za jeden z „50. festiwali filmowych wartych opłaty za wstęp”. W programie wydarzenia można zobaczyć najlepsze filmy krótkometrażowe i pełnometrażowe o tematyce LGBTQ+. Poza pokazami Iris Prize organizuje także panele dyskusyjne z udziałem twórców, specjalne wydarzenia sprzyjające networkingowi oraz imprezy towarzyszące. W ramach festiwalowego konkursu przyznawana jest największa na świecie nagroda dla filmów krótkometrażowych związanych ze społecznością LGBTQ+ w wysokości aż 30 000 funtów.
Kadry z filmu „Moje Stare”. Autor zdjęć: Ignacy Kiełczewski
„Moje Stare” trafiły do sekcji „Silver Hearts”, w której prezentowane są shorty skupiające się na historiach starszych przedstawicieli społeczności LGBTQ+. Walijscy widzowie zobaczą nasz film 11 października o 12:15 (BST) w Vue Cinema Cardiff. Short będzie dostępny także online od 11 do 31 października na platformie Eventive.
„Moje Stare” już po premierze okrzyknięto polskimi Thelmą i Louise. Bohaterki, Ania i Zofia, spotykają się po pięćdziesięciu latach i wyruszają we wspólną podróż, by dać szansę uczuciu, które nigdy między nimi nie wygasło. W główne role wcieliły się legendy polskiego kina, Dorota Pomykała i Dorota Stalińska.
Reżyserka filmu, Natasza Parzymies to nasza absolwentka oraz wykładowczyni. Jeszcze podczas studiów stworzyła bijący rekordy popularności serial internetowy „Kontrola”. Losy burzliwej miłości dwóch dziewczyn obejrzało niemal 70 milionów widzów na całym świecie. Produkcja trafiła pod skrzydła medialnego giganta Warner Bros. Discovery i doczekała się 4. sezonów.
Kwalifikacja do Iris Prize jest czwartą zagraniczną oficjalną selekcją „Moich Starych”. Film był prezentowany już w Kanadzie i USA. Wkrótce powróci za ocean, by wziąć udział w otwierającym drogę do Oscarów festiwalu Out On Film w Atlancie. Nieco wcześniej nasza produkcja zawalczy o nagrody w najważniejszym wydarzeniu filmowym w Polsce, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Życzymy powodzenia naszej ekipie!
Poniżej znajdziecie opis oraz listę ekipy filmu.
MOJE STARE
Po 50 latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie.
OBSADA: Dorota Pomykała, Dorota Stalińska, Marta Masza Wągrocka, Barbara Jonak, Bartłomiej Nowosielski
REŻYSERIA: Natasza Parzymies SCENARIUSZ: Natasza Parzymies, Alicja Sokół ZDJĘCIA: Ignacy Kiełczewski MONTAŻ: Weronika Bystrowska DŹWIĘK: Filip Szawernowski MUZYKA: Ralph Kaminski KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Karolina Barska OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska, Andrzej Wolf PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Natasza Parzymies – Ma 23 lata i jest absolwentką Warszawskiej Szkoły Filmowej. Rozgłos przyniósł jej opowiadający o burzliwym uczuciu dwóch dziewczyn serial „Kontrola”, który stworzyła, napisała i wyreżyserowała będąc jeszcze nie studiach. Pierwszy sezon obejrzał się na całym świecie ponad 60 milionów razy, a Natasza otrzymała za niego min. nominację do O!Lśnień Onetu 2021 w kategorii „Serial". Nowe sezony "Kontroli" wyprodukował Player (TVN), gdzie dostępne są teraz wszystkie 4 sezony serii. Dzięki światowej popularności „Kontrola” jako pierwsza polska produkcja zasili bibliotekę platformy Discovery+, a w 2022 roku Natasza jako pierwsza Polka znalazła się na prestiżowej liście „Power of young Hollywood 2022” amerykańskiego magazynu Variety. Natasza jest również twórczynią, reżyserką i współscenarzystką mini-serialu „Random” (prod. Storytel) czyli pierwszego polskiego serialu łączącego w sobie słuchowisko i film, w rolach głównych wystąpili Julia Wieniawa i Maciej Musiałowski. Projekt otrzymał dwie złote statuetki EFFIE. | |
Fot. Krystian Pakieła |
Ignacy Kiełczewski – 24-letni operator filmowy. Od dzieciństwa miał dwie ogromne pasje: podróże oraz sport. Jak sam o sobie mówi, jest dzieckiem wychowanym na planach, które zakochało się w robieniu filmów. W latach 2011 - 2017 odbył dziesiątki wyjazdów z rowerem BMX po całej Polsce, Europie i Azji, tworząc wspomnienia za pomocą kamery czy aparatu – właśnie tak nabierał pierwsze doświadczenia. W 2016 roku jego przyjaciel postanowił zostać operatorem stedicam’u, a Ignacy przez 3 lata asystował mu na setkach planów filmowych. Wkrótce sam postanowił kształcić się na kierunku operatorskim i rozpoczął studia na Warszawskiej Szkole Filmowej, które zapewniły mu niezbędną wiedzę. | |
Fot. Krystian Pakieła |