Startują konkursy scenariuszowe Script Fiesty!
Warszawska Szkoła Filmowa już po raz dwunasty zaprasza scenarzystów, przedstawicieli branży filmowej, krytyków filmowych oraz kinomanów do żoliborskiego kina Elektronik na Script Fiestę – jedyny w Polsce i jeden z największych w Europie – festiwal filmowy poświęcony sztuce scenariopisarstwa! Tym razem widzimy się w dniach 18-21 kwietnia 2024.
Oprócz czterech dni projekcji filmowych, paneli dyskusyjnych i masterclassów, tradycyjnie zapraszamy do udziału w naszych konkursach scenariuszowych: na najlepszy scenariusz polskiego filmu fabularnego oraz na koncepcję serialu. Nabór został już otwarty!
W kapitule konkursu głównego zasiądą: noblistka Olga Tokarczuk („Księgi Jakubowe”, „Bieguni”, „Prawiek i inne czasy”), nominowani do Oscara Jerzy Skolimowski („IO”) i Maciej Ślesicki („Sukienka”, „Nasza klątwa”), laureatka Berlinale Małgorzata Szumowska („Twarz”, „Body/Ciało”, „W imię…”), tegoroczny zwycięzca Złotych Lwów Paweł Maślona („Kos”), a także laureaci konkursu Script Fiesty - Tomasz Habowski („Piosenki o miłości”) i Kaja Krawczyk-Wnuk („Żeby nie było śladów”).
- Jestem szczęśliwy i dumny, że konkurs główny Festiwalu Filmowego Script Fiesta przyciąga najwybitniejsze postaci ze świata kultury i to zarówno z pokolenia mistrzów, jak i spośród młodych. Cieszy mnie, że w jednym gremium spotkają się ludzie, którym udało się podbić Berlinale i Gdynię, a nawet zdobyć Nobla i nominacje do Oscarów. To pokazuje, że ważność naszej nagrody z roku na rok rośnie - mówi dyrektor artystyczny Script Fiesty, Artur Zaborski.
Do konkursu głównego zgłaszać można polskie filmy fabularne, których premiera kinowa lub cyfrowa odbyła się pomiędzy 1 grudnia 2022 roku a 31 grudnia 2023 roku. Zgłoszenia zbierane są za pomocą formularza internetowego do 21 stycznia 2024 roku do godziny 23:59 CEST. Członkowie i członkinie kapituły obejrzą 10 wyselekcjonowanych filmów i wybiorą zwycięski tytuł. Podczas festiwalu odbędą się projekcje trzech wskazanych przez kapitułę filmów. Nagroda główna w wysokości aż 50 tys. złotych zostanie wręczona autorowi lub autorce scenariusza podczas gali rozdania nagród.
Drugi z konkursów kierowany jest do wszystkich scenarzystów, także tych na początku swojej drogi zawodowej. Laureata lub laureatkę wybierze jury konkursu w składzie: Juliusz Machulski, twórca kultowego serialu „Matki, żony i kochanki” i przebojowej opowieści w odcinkach „Mały zgon”, Michał Kwieciński, który dla telewizji tworzył m.in. „Czas honoru”, „Misja Afganistan” czy „Bodo”, Kalina Alabrudzińska, scenarzystka i reżyserka 1 i 2 sezonu kultowego serialu „Sexify”. Zwycięska koncepcja zostanie ogłoszona podczas gali rozdania nagród – jej twórca lub twórczyni otrzyma nagrodę w wysokości 20 tys. złotych.
- Naszą misją jest stymulowanie ludzi do pisania. A kto nie chciałby dać do oceny swojego scenariusza takim jurorom, jak Juliusz Machulski, Michał Kwieciński i Kalina Alabrudzińska? Każdy z tych twórców ma inną wrażliwość i szuka w serialach czego innego. Jestem szalenie ciekawy, w jakim miejscu się spotkają i jaki projekt uznają za najbardziej interesujący - mówi dyrektor artystyczny Script Fiesty, Artur Zaborski.
Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać koncepcję serialu – w tej edycji za pomocą formularza internetowego. Podobnie jak w przypadku konkursu głównego, nabór pozostaje otwarty do 21 stycznia 2024 roku do godziny 23:59 CEST. Po rekordowej liczbie zgłoszeń w 2023 roku organizatorzy zdecydowali się na uproszczenie regulaminu oraz sposobu przesyłania koncepcji na konkurs. Formuła konkursu pozostaje niezmienna – w pierwszym, anonimowym etapie jury wyselekcjonuje maksymalnie 10 finałowych koncepcji, których autorzy zostaną poproszeni o przesłanie scenariusza pilotażowego odcinka serialu. To właśnie na jego podstawie, w drugim etapie konkursu, zostanie wybrany zwycięzca lub zwyciężczyni.
Festiwal filmowy Script Fiesta oraz towarzyszące mu konkursy organizowane są przez Warszawską Szkołę Filmową. Działająca od 2004 roku uczelnia jest jedną z najczęściej nagradzanych szkół filmowych w Europie. W 2022 roku filmy studentów tej placówki zakwalifikowały się na polskie oraz zagraniczne festiwale filmowe ponad 200 razy, z czego aż 11 razy na festiwale kwalifikujące do Oscara. Łącznie zdobyły aż 84 nagrody. Produkcje szkoły były dwukrotnie nominowane do Oscara (“Nasza klątwa”, “Sukienka”), zaś stworzony przez studentów i absolwentów pełnometrażowy film „kRAJ” trafił do globalnej dystrybucji na platformie Netflix.