Filmy studentów i absolwentów docenione w Waszyngtonie!
Polska może pochwalić się wieloma wybitnymi reżyserami i aktorami. Przy obecnej promocji i szerzeniu kultury mamy dostęp również do dzieł, które są krótkimi metrażami. Znaczna część festiwali i konkursów decyduje się na przyjmowanie do preselekcji tego typu pozycji, co daje szansę młodym twórcom na zaistnienie w świecie filmu.
Kościuszko Fundation Polish Film Festival przyciąga najlepsze nowe polskie produkcje, prezentując je za oceanem. Do Waszyngtonu pojechały „Moje stare” (reż. Natasza Parzymies, 2023), „Do raju” (reż. Marta Szymanek, 2023) oraz „Sukienka” (reż. Tadeusz Łysiak, 2022). Dwa pierwsze wróciły z nagrodami! W konkursie wzięło udział 8 filmów.
„Moje stare” opowiada o dwóch kobietach, które po latach mają okazję przeżyć powtórnie miłość z czasów młodości. Na przeszkodzie staje im nieuchronny upływ czasu i rzeczywistość, w której nie było dotąd miejsca na ich relację. Krótki metraż kontynuuje z sukcesem swoją drogę festiwalową, która przyniosła już m. in. wyróżnienie na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodę za najlepszy krótkometrażowy film zagraniczny na Female Eye Film Festival i wiele nominacji do nagród im. J. Machulskiego.
„Do raju” to opowieść o przypadkowym spotkaniu dziewczyny (Natalia Jędruś) mieszkającej na pograniczu polsko-białoruskim, która nie chce dalej żyć, i syryjskiego uchodźcy (Nadim Suleiman), który o to życie zawzięcie walczy. Z początku tragiczna sytuacja obojga z nich przeradza się w możliwość wzajemnej pomocy i wyrwania się z miejsca, które nie oferuje im nic dobrego. Film został już doceniony m. in. na kwalifikującym do Oscara festiwalu HollyShorts w USA (nagroda za najlepszy film studencki) i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym KickOff (trzecie miejsce).
Widownia Polish Film Festival w Waszyngtonie była poruszona „historią o odkrywaniu własnej tożsamości, współczuciu i rzeczywistości politycznej, która testuje człowieczeństwo w nas wszystkich”. Wrażenie na widzach zrobiło również „subtelne poczucie humoru, które zwraca uwagę na ironię sytuacji, w której film stawia swoich bohaterów”.
Gratulujemy zdobytych nagród!