Sukcesy studentów kierunków międzynarodowych WSF
Nie każdy wie, że w Warszawskiej Szkole Filmowej można studiować w języku angielskim. Ostatni czas przyniósł nagrody nie tylko studentom z Polski, ale również tym, którzy pochodzą z innych krajów, a uczą się na naszej uczelni.
W Warszawskiej Szkole Filmowej można studiować na dwóch kierunkach międzynarodowych:
- Film directing – program oferuje teorię i praktyczne umiejętności, jak stworzyć dzieło filmowe od scenariusza do premiery.
- Cinematography & Post-Production – możesz nauczyć się technicznych i kreatywnych aspektów pracy z kamerą, oświetlenia, montażu i postprodukcji.
Ostatnie miesiące były bardzo pomyślne dla naszych międzynarodowych studentów. Wielu z nich stworzyło unikalne krótkometrażowe filmy, które poruszyły serca ludzi na całym świecie i zakwalifikowały się na międzynarodowe festiwale i pokazy. Różne kraje przynoszą różne perspektywy – kierunki międzynarodowe są ważną częścią naszej szkoły i jesteśmy dumni, że ich studenci i absolwenci są doceniani na całym świecie.
Ich osiągnięcia są dowodem wysokiej jakości edukacji, jaką otrzymują w naszej szkole. Stworzone w tym roku filmy eksplorują szeroką gamę tematów, ukazując zdolność naszych studentów do opowiadania poruszających historii, które rezonują z różnorodną publicznością. To dla nas zaszczyt, że Warszawska Szkoła Filmowa może angażować się w pielęgnowanie takich talentów, oferując wiele możliwości rozwoju i pokazów na całym świecie.
„Pierwszy taki miesiąc”
(tyt. oryginalny: „Prima ultima luna”, tyt. angielski: „First last month)
Reżyserka i DOP: Elena Vatamanu-Mărgineanu
Kids First! Film Festival, Santa Fe, USA – pokazy dla organizatorów festiwalów i kiniarzy,
Female Eye Film Festival, Toronto, Kanada – konkurs międzynarodowy.
Krótki film o dojrzewaniu, miłości, dzieciństwie i starości. Doina, 12-letnia dziewczynka, pierwszą miesiączkę dostaje w dniu, w którym jej babcia doznaje udaru. Od tego momentu ich role się odwracają. Babcia traci zdolność mowy i doznaje niedowładu połowy ciała – z dnia na dzień zaczyna wymagać stałej opieki. Kiedy tata Doiny rozważa oddanie babci do domu starców, dziewczynka staje przed trudnym zadaniem - musi udowodnić, że potrafi zaopiekować się ukochaną babcią, która ją wychowała.
„Jak wszyscy inni”
(tyt. oryginalny: „Wie All Die Anderen”, tyt. angielski: „Like all the others”)
Reżyser: Max Bommas, DOP: Oscar Pinaud
Flickers' Rhode Island International Film Festival, Nowy Jork, USA – konkurs międzynarodowy. Wygrana na festiwalu kwalifikuje do Oscara®
Krótkometrażowy film antywojenny "Wie All Die Anderen” („Like all the others”) opowiada historię młodego żołnierza, Willi Langnera, który w obliczu kończącej się II wojny światowej odmawia poświęcenia się dla szaleństwa narodowego socjalizmu. Jest jednak uwięziony w bunkrze, który musi zostać obroniony przed Sowietami, razem z kolegą i dowódcą lojalnym wobec reżimu. Willi musi wymyślić coś, jeśli chce wyjść z tego żywym. Gdy staje twarzą w twarz z Armią Czerwoną, przykuty kajdankami do karabinu maszynowego, cała nadzieja wydaje się stracona.
„Czerwony”
(tyt. oryginalny: „Rouge”, tyt. angielski: „Red”)
Reżyserka: Sophie Horry, DOP: Mauricio Blas
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film – konkurs polski, nagroda dziennikarzy,
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – konkurs polski.
Ninie właśnie przepisano pierwszy środek antykoncepcyjny – szesnastolatka jest gotowa na miłość, ale nie na seks. Organizuje pierwszą wspólną noc ze swoim chłopakiem, nie jest jednak w stanie porozmawiać o seksie z własną mamą. Ta pracuje w branży erotycznej, gdzie traktuje się seks instrumentalnie, a Nina wierzy, że akt miłości to coś wyjątkowego i wzniosłego. Kiedy wreszcie przeżywa prostotę oraz fizyczność seksu, zaczyna kwestionować swoje ideały.
„Babka lancetowata”
(tyt. oryginalny: „Podorozhnyk”, tyt. angielski: „Plantago”)
Reżyserka: Maryna Suslovets, DOP: Oliwier De Nisau
Kids First! Film Festival, Santa Fe, USA – pokazy dla organizatorów festiwalów i kiniarzy.
Ukraińskie miasteczko, w którym mieszka młody Vania, zostaje zajęte przez rosyjskie wojska. Okupant zabija rodziców chłopców, a jego, wraz z grupą innych dzieci, chce wywieźć do Rosji. Vania ratuje się ucieczką, w trakcie której spotyka osieroconą dziewczynkę Zlatę. Dzieciaki ukrywają się w opuszczonym domu i próbują przetrwać w okupowanym mieście. Poruszający obraz ukazuje wojnę z perspektywy dziecka, dla którego wyzwaniem jest nie tylko mierzenie się z przemocą i śmiercią – trudne jest również ugotowanie makaronu.
Czekamy na kolejne prace naszych studentów i świętowanie ich przyszłych sukcesów. Cieszymy się z ich zaangażowaniem i pasji do tworzenia filmów, i jesteśmy podekscytowani, mogąc nadal wspierać ich na ich twórczych ścieżkach.