"Sukienka" zwycięża 45. edycję Atlanta Film Festival!
Film "Sukienka" w reżyserii Tadeusza Łysiaka i ze zdjęciami Konrada Blocha zwyciężył 45. edycję Atlanta Film Festival w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Fabularny. Festiwal w Atlancie kwalifikuje do Nagród Akademii Filmowej m.in. w kategorii Narrative Short, co oznacza, że "Sukienka" ma szansę wziąć udział w przyszłorocznym wyścigu po Oscary.
Uzasadnienie werdyktu jury: "Trzymająca w napięciu opowieść o odmieniającej żądzy, kobiecej przyjaźni i zaskakującej brutalności. Film jest sugestywnie nakręcony i napisany z wyczuciem, zaś jego głównym filarem jest przejmująca rola Anny Dzieduszyckiej."
Atlanta Film Festival jest jednym z największych festiwali w Stanach Zjednoczonych, przyciągającym ponad 28 tys. widzów, którzy mają szansę obejrzeć setki nowych, niezależnych, międzynarodowych, animowanych, dokumentalnych i krótkometrażowych filmów, wybranych spośród ponad 8 tys. zgłoszeń z całego świata. Jest to również najbardziej wyróżniająca się impreza w swojej kategorii.
„Sukienka” opowiada historię Julii, pracującej w przydrożnym motelu, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia dają o sobie znać. Ale nie jest to tylko historia kobiety, spotykającej mężczyznę. Julia jest fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa, jest niskorosła, przez co w swoim życiu doświadczyła wielu przykrości. To wbrew pozorom uniwersalna opowieści o tęsknocie bez względu na dzielące nas bariery i różnice.
Na ekranie występują Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała i Szymon Piotr Warszawski.
Za montaż filmu odpowiada Mariusz Gos. Opiekę pedagogiczną nad produkcją sprawował Wojciech Saramonowicz.
Film miał swoją premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Znalazł się również w oficjalnej selekcji Odense International Film Festival w Danii oraz polskich festiwali Kameralne Lato w Radomiu i Młodzi i Film w Koszalinie. "Sukienka" była także prezentowana na Short Film Market w Clermont-Ferrand.
Festiwal w Atlancie nie był pierwszym kwalifikującym do Nagrody Akademii Filmowej, na którym prezentowano "Sukienkę". Film był już w oficjalnej selekcji takich prestiżowych festiwali jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach, a także w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie – jednym z najstarszych festiwali filmowych na świecie.
Obraz zwyciężył już podczas trzech innych festiwali kwalifikujących do Oscarów:
- w zeszłorocznej edycji festiwalu Bengaluru International Short Film Festival w kategorii Let’s Include,
- podczas zeszłorocznego Rhode Island International Film Festival – nagroda dla Najlepszej Aktorki (Grand Prize Best Actress) powędrowała do Anny Dzieduszyckiej,
- na tegorocznej edycji IN THE PALACE Short Film Festival – nagroda dla najlepszego studenckiego filmu krótkometrażowego.
Autor zdjęć – nasz Student kierunku operatorskiego, Konrad Bloch – otrzymał Brązową Kijankę w Konkursie Etiud Studenckich podczas zeszłorocznej edycji festiwalu Camerimage (to pierwszy student Warszawskiej Szkoły Filmowej, który otrzymał tę prestiżową nagrodę) oraz nagrodę firmy Heliograf na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dla autora najlepszych zdjęć w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.
Plakat do filmu "Sukienka" – autor: PLAKIAT
SUKIENKA
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Tadeusz Łysiak ZDJĘCIA: Konrad Bloch MONTAŻ: Mariusz Gos MUZYKA: Jan Królikowski DŹWIĘK: Błażej Kafarski KIEROWNIK PRODUKCJI: Monika Ossowska OPIEKA PEDAGOGICZNA: Wojciech Saramonowicz PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa, Dobro, Miło – Post Production Studio, Głośno
Tadeusz Łysiak – urodzony w 1993 roku, absolwent wydziału Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, student reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Twórca dwóch nagradzanych w Polsce i na świecie krótkich metraży: „Techno” (w rolach głównych Leszek Abrahamowicz, Danuta Stenka, Michalina Olszańska) oraz „Sukienka” (Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała, Szymon Piotr Warszawski). Uczestnik prestiżowego programu FUTURE FRAMES - Generation NEXT of European Cinema w ramach Eastern Promises przy festiwalu w Karlowych Warach. Laureat nagrody "Odkrywczego Oka” dla młodego utalentowanego twórcy podczas festiwalu filmów polskich w Chicago.
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej