Filmy Warszawskiej Szkoły Filmowej na 46. FPFF w Gdyni
Cztery filmy wyprodukowane przez Warszawską Szkołę Filmową zakwalifikowały się do Konkursu Filmów Krótkometrażowych 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-25 września.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku. Do roku 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej.
Na program Festiwalu składają się trzy sekcje konkursowe – Konkurs Główny, Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Mikrobudżetowych – oraz liczne sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące.
Obecnie producentem wydarzenia jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, a organizatorami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Gdynia, Samorząd Województwa Pomorskiego, Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowały się w tym roku 24 produkcje. Wyboru filmów do Konkursu Filmów Krótkometrażowych dokonał Dyrektor Artystyczny, Tomasz Kolankiewicz, wspierając się rekomendacją powołanych przez siebie doradców: filmoznawczyni Diany Dąbrowskiej i historyka filmu Macieja Gila.
Wśród wyselekcjonowanych filmów znalazły się aż cztery produkcje Warszawskiej Szkoły Filmowej:
MÓJ BRAT RYBAK – reż. Alicja Sokół
Kadr z filmu "Mój brat rybak" – zdjęcia: Kajetan Falkowski
Gdzieś na końcu świata, w małej wiosce rybackiej, żyje dwóch braci, którzy są od siebie zupełnie różni. Kiedy starszy poświęca się pracy, młodszy każdego dnia słucha w radio audycji konkursowej, która może zmienić jego życie na lepsze. Kiedy pewnego dnia znika ich ojciec, bracia muszą zbliżyć się do siebie, przejmując wspólnie jego obowiązki w porcie rybackim.
OBSADA: Emil Siennicki, Bartek Siennicki
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Alicja Sokół ZDJĘCIA: Kajetan Falkowski MONTAŻ: Jakub Bastkowski, Weronika Bystrowska DŹWIĘK: Natalia Ćwiklińska, Antoni Podgórski OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska, Tomasz Malinowski PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Alicja Sokół – Studentka trzeciego roku Reżyserii Filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autorka filmu dokumentalnego o kobietach prowadzących radiowęzeł w więzieniu ,,Nie jesteśmy przyjaciółkami”. Współscenarzystka miniserialu ,,Random”, który jest pierwszą polską produkcją łącząca w sobie słuchowisko i film.
RAJSKI DOM – reż. Adelina Borets
Kadr z filmu "Rajski dom" – zdjęcia: Bogdan Borysenko
“Rajski dom” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia nastoletniego Luki, który trafia do religijnego ośrodka odwykowego, prowadzonego przez samozwańczego kapłana Antonia. Despotyczny reżim, moralne i fizyczne tortury uświadamiają go, że jedynym sposobem, żeby przeżyć jest ucieczka.
OBSADA: Vlad Romaniuk, Ievgen Malukha, Alexander Esmursiev, Sergey Shadryn, Andrey Popkov
REŻYSERIA: Adelina Borets SCENARIUSZ: Bogdan Borysenko, Adelina Borets WSPÓŁPRACA SCENARIUSZOWA: Glib Lukyanets ZDJĘCIA: Bogdan Borysenko MONTAŻ: Filip Wojciechowski WSPÓŁPRACA MONTAŻOWA: Ivan Krupienikov DŹWIĘK: Vadim Borysenko, Grzegorz Lindemann MUZYKA: Misha Biaskov OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Adelina Borets, Katheryna Lesyk, Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa KOPRODUKCJA: Kinhouse Marta Szarzyńska, Glib Lukyanets
Adelina Borets – reżyserka, producentka, tancerka. Urodziła się w Mariupolu, na wschodzie Ukrainy. W 2020 roku ukończyła kierunek reżyseria w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jej debiut dokumentalny pt: “Gwiazda Piołun” otrzymał 1 miejsce oraz nagrodę publiczności na XV Międzynarodowym Ekologicznym Festiwalu „EKOFILM” w Nowogrodzie (Polska), 1 miejsce na festiwalu Golden Frames - International Short Film Festival w Kharkiv (Ukraina), a także był w selekcji takich festiwali jak: Warszawski Festiwal Filmowy (“Najlepsze polskie filmy 2018 roku”), Koszaliński Festiwal Filmowy „MŁODZI I FILM”i Nowoorleański Festiwal Filmowy. Zarówno w kinie, jak i w życiu, ważne są dla niej kwestie społeczne. Jest założycielką i dyrektorką organizacji “STROOM” produkującej filmy, teledyski, wystawy oraz performance związane z takimi tematami jak: ekologia, przemoc i korupcja. Ma wiele zainteresowań ale kino jest jej głównym powołaniem.
SKOWYT – reż. Bartosz Brzeziński
Kadr z filmu "Skowyt" – zdjęcia: Max Bugajak
Kuba dorasta w małej sennej wiosce, w której nic się nie dzieje. Wychowuje go ojciec alkoholik, zajmujący się na co dzień hodowlą owiec. Pewnego dnia, we wsi pojawia się stary znajomy z dużego miasta. Wizyta gościa przypada na moment, w którym główny bohater wchodzi w okres odkrywania swojej seksualności. Kuba szybko staje przed trudnym wyborem.
OBSADA: Maciej Łączyński, Adam Stępnicki, Robert Czebotar, Mateusz Trojanowski, Jakub Onichowski, Bartosz Gomoła, Oskar Rybaczek
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Bartosz Brzeziński ZDJĘCIA: Max Bugajak MONTAŻ: Mariusz Gos DŹWIĘK: Adam Szlenda / Dreamsound MUZYKA: Tomasz Mreńca OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Bartosz Brzeziński – urodzony w 1995 roku, absolwent reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej i student kulturoznawstwa. Twórca krótkich metraży i teledysków.
SZCZELINY – reż. Magdalena Gajewska
Kadr z filmu "Szczeliny" – zdjęcia: Adam Pluciński
„Szczeliny” to historia trzydziestodwuletniej Teresy – młodej matki, która po narodzinach dziecka popada w depresję poporodową. Wspólnie z mężem postanawiają przeprowadzić się na jakiś czas do domu rodzinnego Teresy, mieszczącym się w niewielkim miasteczku. Mąż Teresy- Tadeusz ma nadzieję, że jej matka pomoże im uporać się z chorobą Teresy. Na miejscu bohaterka niespodziewanie spotyka swoją dawną miłość – Annę. W kobietach na nowo budzi się silne uczucie. Od tej pory obraz depresji przeplata się z obrazem pożądania i fascynacji. Teresa staje przed wyborem- zostać z mężem czy rozpocząć życie z Anną?
OBSADA: Jaśmina Polak, Maciej Miszczak, Justyna Wasilewska, Fryderyk Gnap, Sandra Korzeniak, Maciej Robakiewicz
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Magdalena Gajewska ZDJĘCIA: Adam Pluciński MONTAŻ: Paweł Lichota DŹWIĘK: Miłosz Smyl, Szymon Guzik, Mikołaj Sosnowski MUZYKA: Piotr Nermer OPIEKA ARTYSTYCZNA: Robert Wichrowski PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Magdalena Gajewska – ur. w 1994 roku reżyserka i scenarzystka. Ukończyła reżyserię filmową w Warszawskiej Szkole Filmowej. Bibliofilka i amatorka gry w szachy. Interesuje ją psychologia i socjologia płci. Aktywistka i feministka przyglądająca się przemianom społecznym. Wszędzie tam, gdzie walczy się o prawa człowieka. W swoich filmach próbuje dotrzeć do tego, co w człowieku nieoczywiste. Dostrzegać pozornie nieistotne fragmenty ludzkiego życia i tworzyć z nich intymne, uniwersalne opowieści.
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej