Film naszej studentki w konkursie Festiwalu Dwa Brzegi
Film dokumentalny "Nie jesteśmy przyjaciółkami" w reżyserii Alicji Sokół ze zdjęciami Katarzyny Rogalskiej zakwalifikował się do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Festiwalu Dwa Brzegi. Wydarzenie odbędzie się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia.
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin.
Program filmowy zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie. Festiwal obejmuje Kazimierz Dolny, Janowiec nad Wisłą i ich okolice, np. wioskę Mięćmierz.
Dyrektorką Artystyczną Dwóch Brzegów jest Grażyna Torbicka.
Festiwalowi towarzyszy Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Do tegorocznej edycji zakwalifikowały się 22. polskie i zagraniczne produkcje. Pośród nich znalazł się nasz wyjątkowy dokument: "Nie jesteśmy przyjaciółkami".
Obraz opowiada historię dwóch kobiet, połączonych kilkuletnią odsiadką w więzieniu, które znajdują w sobie oparcie. Ala i Ania spędzają ze sobą każdą wolną chwilę. Co piątek prowadzą razem audycję w radiowęźle. Kiedy nieuchronnie zbliża się wyjście na wolność jednej z nich, zaczynają kwestionować swoją przyjaźń.
Kadry z filmu "Nie jesteśmy przyjaciółkami" – autorka zdjęć: Katarzyna Rogalska
Znalezienie tak ciekawego tematu na film dokumentalny to prawdziwa sztuka. Reżyserce – Alicji Sokół – zależało przede wszystkim na opowiedzeniu jakiejś kobiecej historii. Nie chciała nakręcić filmu po prostu o więzieniu. – Temat tworzył się wraz z dokumentowaniem życia głównych bohaterek – mówi Alicja – Razem z autorką zdjęć, Kasią Rogalską, spotkałyśmy je na Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie. Dziewczyny od razu przykuły naszą uwagę.
Zdobywanie pozwoleń na kręcenie w zakładach karnych nie jest łatwe. Ekipa naszego dokumentu również musiała się zmierzyć z wieloma trudnościami.
- Uzyskanie pozwoleń na kręcenie w Areszcie Śledczym to skomplikowany proces – przyznała reżyserka – Natrafiłyśmy na wiele przeszkód związanych z nagrywaniem poszczególnych miejsc i osób, a nasze wizyty tam często bywały bardzo krótkie.
Kadry z filmu "Nie jesteśmy przyjaciółkami" – autorka zdjęć: Katarzyna Rogalska
Szczęśliwie film udało się jednak ukończyć. Od chwili premiery zdążył znaleźć się w oficjalnej selekcji takich festiwali jak MŁODZI I FILM w Koszalinie, Demakijaż w Krakowie, czy Long Story Short we Wrocławiu. Był też prezentowany na targach towarzyszących festiwalowi w Clermont-Ferrand. Dokument zwyciężył ostatnio w tegorocznym Węgiel Film Festival w kategorii Najlepszy Film Polski.
Warto wspomnieć, że inny obraz Alicji Sokół – fabularny short – "Mój brat rybak" zakwalifikował się właśnie do 46. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni – najważniejszej polskiej imprezy filmowej.
Kariera naszej studentki rozwija się też w innym fachu filmowym. Alicja pracuje nad wieloma produkcjami komercyjnymi jako scenarzystka (m.in. przy miniserialu "Random").
Film dyplomowy planuje nakręcić w przyszłym roku.
Plakat filmu "Nie jesteśmy przyjaciółkami" autorstwa Niny Iżyckiej
NIE JESTEŚMY PRZYJACIÓŁKAMI
REŻYSERIA: Alicja Sokół ZDJĘCIA: Katarzyna Rogalska MONTAŻ: Ignacy Fitzet, Paweł Lichota MUZYKA: Bartek Cebula DŹWIĘK: Filip Szawernowski OPIEKA PEDAGOGICZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Alicja Sokół – Studentka trzeciego roku Reżyserii Filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autorka filmu dokumentalnego o relacjach w kobiecym więzieniu ,,Nie jesteśmy przyjaciółkami”, który znalazł się w oficjalnej selekcji takich festiwali jak ,,Młodzi i Film” w Koszalinie, ,,Demakijaż” w Krakowie, ,,Węgiel” w Katowicach, „Bytom Film Festival”, ,,NURT” w Kielcach oraz w Clermont-Ferrand we Francji. Współscenarzystka głośnego miniserialu ,,Random” (prod. Storytel), który jest pierwszą polską produkcją łącząca w sobie słuchowisko i film.
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej