Drugi zwiastun filmu "kRAJ"
W sieci pojawił się kolejny trailer, zapowiadający pierwszą pełnometrażową produkcję Warszawskiej Szkoły Filmowej. Premiera kinowa filmu zaplanowana jest na 27 sierpnia.
„kRAJ” to film nowelowy, złożony z sześciu komediodramatów, które z przymrużeniem oka pokazują współczesną Polskę. Każdy z nich sprawdzi się jako oddzielna historia, ale razem stanowią spójną całość. Wszystkie bazują na z pozoru prozaicznych sytuacjach, które przybierają przewrotny obrót, doprowadzając bohaterów na skraj wytrzymałości.
Obraz ma już za sobą premierę festiwalową, która odbyła się 18 czerwca podczas 40. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM.
W to wyjątkowe przedsięwzięcie zaangażowani byli nasi Studenci, Absolwenci i Pracownicy.
Plakat filmu "kRAJ" autorstwa Kaśki Czapskiej
kRAJ
OBSADA: Grażyna Barszczewska, Marian Dziędziel, Arkadiusz Detmer, Krzysztof Stroiński, Remigiusz Jankowski, Bartłomiej Nowosielski, Lidia Sadowa, Tomasz Włosok, Tomasz Schimscheiner, Magdalena Kizinkiewicz, Joanna Niemirska, Sebastian Cybulski, Danuta Borsuk, Kazik Mazur, Daria Polasik-Bułka, Marta Ścisłowicz, Adam Bobik, Monika Janik, Jadwiga Jankowska-Cieślak
REŻYSERIA: Veronica Andersson, Filip Hillesland, Mateusz Motyka, Maciej Ślesicki SCENARIUSZ: Mateusz Motyka, Veronica Andersson, Maciej Ślesicki ZDJĘCIA: Mateusz Pastewka, Stanisław Wójcik, Łukasz Suchocki, Mats Helgesson MONTAŻ: Piotr Gorszczyński DŹWIĘK: Maciej Amilkiewicz MUZYKA: Paweł Skorupka REŻYSER OBSADY: Ewa Brodzka SCENOGRAFIA: Oliwia Waligóra DEKORACJA WNĘTRZ: Katarzyna Bublewicz, Joanna Załęska KOSTIUMY: Kamila Zabłocka CHARAKTERYZACJA: Magda Malejko PRODUCENT WYKONAWCZY: Ewa Sokołowska, Justyna Basińska KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Karol Vo PRODUCENT: Maciej Ślesicki, Michał Kujawa PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa KOPRODUCENT: Krzysztof Adamski KOPRODUKCJA: Heliograf DYSTRYBUCJA: Velvet Spoon
Veronica Andersson – Reżyserka, scenarzystka i aktorka Veronica Andersson urodziła się w Sztokholmie w Szwecji. Występowała w szwedzkich pełnometrażowych filmach fabularnych ("Jag alskar dig" | NETFLIX) i reklamach. Reżyserka wielokrotnie nagradzanych i w Polsce i na międzynarodowych festiwalach filmów "Wyzwolenie", "Wiki" i "Fuck, it's Biology" oraz klipów muzycznych. Otrzymała 18 nagród indywidualnych m.in w Los Angeles czy w Toronto. Absolwentka Reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz politologii, gender studies i antropologii społecznej na Wydziale Filozoficznym przy Linköpings Universitet w Szwecji, a także Aktorstwa na Calle Flygare Teater Skola, w Sztokholmie, Szwecji. Członek Jury w kategorii "Film Krótkometrażowy" na festiwalu scenariuszowym Script Fiesta w 2018 roku. Jurorka na międzynarodowym festiwalu filmowym International Portait Film Festival (IPFF) w Bułgarii w 2021 roku. Jedna z twórców filmu pełnometrażowego "kRAJ", który miał dystrybucję kinową i festiwalową w 2021 roku.
Filip Hillesland – Reżyser i scenarzysta z norweskimi korzeniami. Absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej na wydziale Reżyserii. Studiował także psychologię na Uniwersytecie SWPS. Twórca filmów krótkometrażowych „Tropical Island” i „Toast” wyróżnionych na polskich i międzynarodowych festiwalach m.in. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz ShortFest w Palm Springs. Odbywając staż w CD Projekt w dziale Cinematics brał udział w reżyserowaniu i implementacji scen w świecie CYBERPUNK 2077. Obecnie reżyseruje dwie gry niezależne, które są w fazie produkcji. Od 2017 wykładowca w Warszawskiej Szkoły Filmowej na wydziale Reżyserii w zakresie tworzenia filmów krótkometrażowych.
Mateusz Motyka – Urodzony w Beskidach w 1992 roku. Studiował literaturę Wiktoriańską i Amerykańską na Uniwersytecie w Tromsø. Po zdobyciu tytułu tłumacza pracował jako ilustrator i animator. W 2015 roku rozpoczął studia w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jego pierwszy film krótkometrażowy „Maliny” zdobył nagrodę dla najlepszego polskiego krótkometrażowego filmu studenckiego na Manchester International Short Film Festival 2017. Niecały rok później „Maliny” wraz z drugim filmem pt. „Leszy” zajęły 4. miejsce na liście „najczęściej wyświetlanych polskich filmów krótkometrażowych na zagranicznych festiwalach w 2018 roku” przygotowanej przez portal PolishShorts.pl. Zdobywał doświadczenie na planach filmowych, w reklamie oraz przy produkcji gier komputerowych klasy AAA.
Maciej Ślesicki – Reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Założyciel i Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej. Twórca filmów „Trzy minuty. 21:37”, „Tato”, „Sara” i „Show” oraz serialu „13 Posterunek”. Ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Laureat Złotej Kaczki za rok 1995 oraz nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za reżyserię filmu „Tato”. W 1997 roku otrzymał nagrodę dystrybutorów za sukces frekwencyjny filmu „Sara”. Nominowany do Oscarów za produkcję filmu „Nasza klątwa”. Producent wielokrotnie nagradzanego filmu „Rezerwat”. Inicjator wielu akcji wspierających debiuty filmowe. Szef studia filmowego Paisa Films.