Film „Szczeliny / The Cracks” na 55. MFF w Karlowych Warach
Film „Szczeliny” w reżyserii absolwentki Warszawskiej Szkoły Filmowej Magdaleny Gajewskiej jako jeden z dziesięciu z całej Europy dostał się do prestiżowego programu EFP FUTURE FRAMES na festiwalu w Karlowych Warach.
"Jest mi nad wyraz miło, że znalazłam się w tak prestiżowym programie jak Future Frames 2021 w Karlovych Varach, w którym prócz mnie bierze udział tylko dziewięciu innych reżyserów(ek) z całej Europy. Szeroka promocja wraz z European Film Promotion, liczne spotkania z przedstawicielami świata filmu, są dla mnie bardzo dużą szansą i ważnym początkiem ścieżki festiwalowej. Film "Szczeliny" który napisałam i wyreżyserowałam jest dla mnie nie tylko ważną i osobistą historią, ale także uniwersalną opowieścią o miłości, nieoczywistościach, które są w nas ukryte, i emocjach, od których często uciekamy. Tym bardziej cieszy fakt, że będę mogła go pokazać szerokiej widowni na jednym z najważniejszych festiwali filmowych w Europie. Jestem bardzo ciekawa jakie znaczenie dla ludzi będzie miała historia Teresy i co w nich pozostawi." - mówi reżyserka
EFP (European Film Promotion) to międzynarodowa sieć instytucji zajmujących się promocją filmów z 37 krajów Europy, z których każda reprezentuje swoje narodowe filmy i talenty za granicą. Pod szyldem EFP organizacje te wspólnie promują różnorodność i ducha europejskiego kina oraz talenty na najważniejszych festiwalach i rynkach filmowych, zwłaszcza poza Europą. EFP jest wspierana finansowo przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa - MEDIA oraz przez organizacje członkowskie.
EFP stała się wiodącą międzynarodową organizacją promocyjną i osiągnęła trwały sukces, stosując długoterminowe podejście polegające na zwróceniu uwagi międzynarodowej branży filmowej, prasy i publiczności na całym świecie na kino europejskie.
„Szczeliny” to historia trzydziestodwuletniej Teresy – młodej matki, która po narodzinach dziecka popada w depresję poporodową. Wspólnie z mężem postanawiają przeprowadzić się na jakiś czas do domu rodzinnego Teresy, mieszczącym się w niewielkim miasteczku. Mąż Teresy- Tadeusz ma nadzieję, że jej matka pomoże im uporać się z chorobą Teresy. Na miejscu bohaterka niespodziewanie spotyka swoją dawną miłość - Annę. W kobietach na nowo budzi się silne uczucie. Od tej pory obraz depresji przeplata się z obrazem pożądania i fascynacji. Teresa staje przed wyborem- zostać z mężem czy rozpocząć życie z Anną?
SZCZELINY
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Magdalena Gajewska ZDJĘCIA: Adam Pluciński MONTAŻ: Paweł Lichota DŹWIĘK: Miłosz Smyl, Szymon Guzik, Mikołaj Sosnowski MUZYKA: Piotr Nermer PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Magdalena Gajewska – ur. w 1994 roku reżyserka i scenarzystka. Ukończyła reżyserię filmową w Warszawskiej Szkole Filmowej. Bibliofilka i amotorka gry w szachy. Interesuje ją psychologia i socjologia płci. Aktywistka i feministka przyglądająca się przemianom społecznym. Wszędzie tam, gdzie walczy się o prawa człowieka. W swoich filmach próbuje dotrzeć do tego, co w człowieku nieoczywiste. Dostrzegać pozornie nieistotne fragmenty ludzkiego życia i tworzyć z nich intymne, uniwersalne opowieści.
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej