"Póki śmierć nas nie rozłączy" w oficjalnej selekcji Afrika Filmfestival
Film "Póki śmierć nas nie rozłączy" w reżyserii naszej absolwentki – Dolores Vundy – ma szansę na nagrodę dla Młodych Afrykańskich Twórców Filmowych YAFMA festiwalu Afrika Filmfestival w belgijskim Leuven. Wydarzenie odbędzie się w dniach 1-16 października.
Kadr z filmu "Póki śmierć nas nie rozłączy" – autor zdjęć: Ignacy Kryczka
Misją Afrika Filmfestival jest korygowanie obrazu Afryki, jaki posiada większość ludzi i mediów. Czyni to głównie poprzez pokazywanie filmów, ale muzyka, moda i sztuka są również wykorzystywane podczas wydarzenia do podkreślania afrykańskich kultur. Twórcy festiwalu pomagają w odkrywaniu filmów nowych afrykańskich twórców dla szerszej publiczności.
"Póki śmierć nas nie rozłączy" był dotąd prezentowany na wielu zagranicznych festiwalach, m.in. podczas zeszłorocznej edycji kwalifikującego do Oscara BronzeLens Film Festival w Stanach Zjednoczonych. Kilka miesięcy temu obraz triumfował podczas Uganda Film Festival, gdzie otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Filmu Studenckiego.
Film opowiada historię Ugandyjki Denise, która sprzeciwia się swojemu mężowi, chcącemu poślubić inną kobietę i żyć w poligamicznym związku. Jej sytuacja staje się trudniejsza, gdy odkrywa, że w całej rodzinie, tylko ona sprzeciwia się zamiarom męża.
Kadry z filmu "Póki śmierć nas nie rozłączy" – autor zdjęć: Ignacy Kryczka
Film wyreżyserowany przez Dolores powstał w całości w Ugandzie. Autorem zdjęć jest Ignacy Kryczka. Za montaż odpowiada Maciej Rożek. Opiekę artystyczną nad produkcją sprawował Jarosław Grzymała.
Plakat filmu "Póki śmierć nas nie rozłączy" autorstwa Saskii Wojtalewicz
PÓKI ŚMIERĆ NAS NIE ROZŁĄCZY
REŻYSERIA: Dolores Vunda SCENARIUSZ: Dolores Vunda, Lesley Ruth Gakuo ZDJĘCIA: Ignacy Kryczka MONTAŻ: Maciej Rożek DŹWIĘK: Brian Kisembo, Shantos Sekito OPIEKA ARTYSTYCZNA: Jarosław Grzymała PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa, Oto Film, Kino Polska Tv
Dolores Vunda jest absolwentką reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Urodziła się i wychowała w Demokratycznej Republice Konga. Zakochała się w branży filmowej, kiedy była jeszcze dzieckiem. Jej zdaniem obraz może wyrazić więcej niż tysiąc słów. Zawsze chciała opowiadać historie o tym, co uważała za dobre lub złe. Ponieważ nie jest zbyt rozmowna, postanowiła znaleźć inny sposób na opowiadanie swoich historii.
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej