Dwa filmy WSF w konkursie Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM
"Dobre, eleganckie chłopaki" i "Nie jesteśmy przyjaciółkami" zakwalifikowały się do międzynarodowego konkursu krótkich metraży "Okiem Młodych" 7. edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-30 października.
|
Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM od pierwszych edycji stawia na wyrazisty i mocny przekaz, zarówno poprzez selekcję programową, jak i komunikację wizualną. To festiwal otwarty na świat, ale ze świdnicką duszą, stawiający na lokalność i spektrum osobistych doznań i refleksji towarzyszących odczuwaniu kina. Wydarzenie jest organizowane przez Wrocławską Fundację Filmową oraz Świdnicki Ośrodek Kultury i finansowane ze środków miasta Świdnica.
Jego tegoroczna odsłona odbędzie się pod hasłem: "Chcemy Cię dotknąć" – "To list miłosny kina do publiczności, bo puste sale kinowe tęsknią tak samo, jak Wy tęsknicie do nich." – mówi Paweł Korsuń, pomysłodawca i Dyrektor festiwalu.
Nowa identyfikacja wizualna ŚFFS z wykorzystaniem fotografii Łukasza Wierzbowskiego powstała we współpracy z wieloletnim partnerem festiwalu, studiem graficznym Bękarty.
W ramach SPEKTRUM organizowane są dwa konkursy pełnych metraży oraz krótkometrażowa sekcja Okiem Młodych, podzielona na kategorie: fabuła, dokument, animacja i konkurs amatorski.
Warszawska Szkoła Filmowa otrzymała kwalifikacje do konkursu Okiem Młodych w kategorii 'fabuła' dla filmu "Dobre, eleganckie chłopaki" oraz w kategorii 'dokument', w której weźmie udział tytuł "Nie jesteśmy przyjaciółkami". Zachęcamy do zapoznania się z naszymi konkursowymi pozycjami poniżej! |
DOBRE, ELEGANCKIE CHŁOPAKI
reż. Marek Ułan-Szymański
Film ma za sobą udział w takich wydarzeniach jak WAMA Film Festival, Młodzi i Film w Koszalinie, targi w Clermont-Ferrand, a także zeszłoroczny 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Niedawno obraz otrzymał nagrodę na 24FPS International Animation Awards of MAAC w Indiach.
Jest rok 2022. Głęboko w bieszczadzkich górach trwa survivalowy obóz dla scoutów, chłopcy całymi dniami udają, że biorą udział II wojnie światowej. Pewnego dnia spotykają prawdziwy dywersyjny oddział wojsk zachodniej Ukrainy. Nadchodzi prawdziwa wojna.
OBSADA: Mateusz Nędza, Jan Kwapisiewicz, Karol Kadłubiec
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Marek Ułan-Szymański ZDJĘCIA: Karol Łakomiec MONTAŻ: Artur Hajduk DŹWIĘK: Bartosz Grzybkowski, Głośno MUZYKA: Piotr Nermer KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Agata Basista OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
NIE JESTEŚMY PRZYJACIÓŁKAMI
reż. Alicja Sokół
Podobnie jak film Marka Ułana-Szymańskiego dokument był prezentowany w Clermont-Ferrand oraz w Koszalinie (Młodzi i Film). Ponadto brał udział w festiwalach: Demakijaż, Dwa Brzegi, Long Story Short i Węgiel Film Festival – z tego ostatniego przywiózł nagrodę za Najlepszy Film Polski. Warto wspomnieć, że inny obraz jego reżyserki – "Mój brat rybak" – zgarnął tegoroczne Grand Prix 46. Festiwalu w Gdyni oraz nagrodę za najlepsze zdjęcia.
Obraz opowiada historię dwóch kobiet, połączonych kilkuletnią odsiadką w więzieniu, które znajdują w sobie oparcie. Ala i Ania spędzają ze sobą każdą wolną chwilę. Co piątek prowadzą razem audycję w radiowęźle. Kiedy nieuchronnie zbliża się wyjście na wolność jednej z nich, zaczynają kwestionować swoją przyjaźń.
REŻYSERIA: Alicja Sokół ZDJĘCIA: Katarzyna Rogalska MONTAŻ: Ignacy Fitzet, Paweł Lichota MUZYKA: Bartek Cebula DŹWIĘK: Filip Szawernowski OPIEKA PEDAGOGICZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Trzymamy kciuki za ekipy obu filmów! Świdnicki Festiwal Filmowy ogłosi swój pełny program już w ten poniedziałek (11.10.)! Niezwłocznie poinformujemy Was wtedy, w jakich dniach będziecie mieli okazję zobaczyć nasze dwa konkursowe tytuły, ale już teraz gorąco zapraszamy na nie do Świdnicy!
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej