Jedziemy do Ameryki!
"Po pierwsze...", "Przestrach" i "Ostatnia szansa" zakwalifikowały się do 33. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce – jednej z największych imprez filmowych Chicago. Wydarzenie odbędzie się w dniach 6-23 listopada.
Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA) jest uważany za najobszerniejszy na świecie coroczny przegląd polskiego kina. Celem festiwalu jest promocja polskiego kina na kontynencie północnoamerykańskim. Założony w 1989 przy współudziale Centrum Filmowego Chicagowskiego Instytutu Sztuki, każdego roku festiwal przedstawia ponad 70 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, goszcząc licznych filmowców polskich z całego świata.
Festiwal cieszy się świetną reputacją w mediach lokalnych i międzynarodowych. „The New York Times” uważa PFFA za jeden z pięciu najważniejszych festiwali kina europejskiego w Ameryce Północnej, a „The Chicago Tribune” nazywa imprezę historią chicagowskiego sukcesu.
Organizatorzy PFFA zostali uhonorowani nagrodą Laterna Magica za osiągnięcia w promocji polskiego kina, specjalną nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych RP oraz nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dziedzinie promocji filmu polskiego za granicą.
Zeszłoroczna edycja wydarzenia przyniosła Warszawskiej Szkole Filmowej prawdziwy deszcz nagród. W ręce naszych filmowców trafiły:
-
NAGRODA 2020 PFFA DISCOVERING EYE AWARD FOR YOUNG FILMMAKERS w kategorii filmów fabularnych (ex-aequo) dla Tadeusza Łysiaka za film "Sukienka" i Kamila Krawczyckiego za "Ktoś zostanie ostatni",
-
NAGRODA 2020 PFFA HONORARY BRIGHT STAR dla Macieja Ryczkowskiego za "Czarne serca",
-
NAGRODA 2020 PFFA HONORARY BRIGHT STAR dla Jędrzeja Gorskiego za "Całe moje życie".
Zakwalifikowane do tegorocznej edycji filmy Warszawskiej Szkoły Filmowej zostaną zaprezentowane publiczności w kameralnym Gallery Theatre. Za ocean pojadą dwie fabuły i jeden dokument:
PO PIERWSZE...
reż. Adam Hartwiński
Kadr z filmu "Po pierwsze...". Autor zdjęć: Michał Konopka
Bohaterka filmu, 40-letnia vlogerka beauty Marysia, dowiaduje się, że dziecko, którego oczekuje, jest obciążone nieuleczalną wadą genetyczną, w wyniku której zapewne umrze wkrótce po narodzeniu. Zrozpaczona kobieta podejmuje trudną decyzję o urodzeniu dziecka i przekazania jego nerki chorej Anielce.
OBSADA: Arek Demter, Gabriela Czyżewska-Detmer, Anna Grycewicz, Jacek Beler, Dorota Salamon, Jerzy Wojtkowski, Hanna Jasińska, Grzegorz Porzeziński
REŻYSERIA: Adam Hartwiński SCENARIUSZ: Adam Hartwiński, Aldona Hartwińska ZDJĘCIA: Michał Konopka MONTAŻ: Maciej Gawda DŹWIĘK: Kacper Karpowicz, Michał Rusnarczyk MUZYKA: Andrzej Bonarek KIEROWNIK PRODUKCJI: Aleksandra Fornal OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska, Andrzej Jaroszewicz, Maciej Ślesicki, Arek Detmer, Wojciech Saramonowicz PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
PRZESTRACH
reż. Joanna Szymańska
Kadr z filmu "Przestrach". Autor zdjęć: Przemysław Brynkiewicz
„Przestrach” to osadzona w mazurskiej wiosce magiczna i brutalna opowieść o niezwykłej więzi pomiędzy ojcem a ośmioletnią córką i o tym, jak straszne konsekwencje może mieć próba odebrania nadwrażliwej dziewczynki uzależnionemu od alkoholu Muzykowi. Mała Ula nie wie, że na przyjęciu komunijnym zamiast wyczekiwanej matki, która odeszła, zjawi się kuratorka z ośrodka opieki społecznej gotowa natychmiast zabrać ją do domu dziecka. Jednak dziewczynka nigdy i nikomu nie pozwoli na odebranie tego, co udało się jej ocalić po odejściu matki. Razem ze swoim ojcem, lokalnym organistą, wbrew wszystkiemu i wszystkim wierzy, że kobieta wróci i wciąż czeka na ten moment. Radosny, majowy dzień pierwszej komunii świętej zmieni się w koszmarny triumf dzikiego świata mazurskiej przyrody, który jest jedynym sprzymierzeńcem małej Uli.
OBSADA: Zoja Szcześniak, Mariusz Kiljan, Joanna Fertacz, Joanna Trzepiecnińska, Dominika Pasternak, Karolina Gibowska, Andrzej Andrzejewski, Rafał Zawierucha, Aleksy Komorowski
REŻYSERIA: Joanna Szymańska SCENARIUSZ: Malwina Chojnacka ZDJĘCIA: Przemysław Brynkiewicz MONTAŻ: Łukasz Falkowski, Rafał Stolarczyk, Adam Cyran DŹWIĘK: Karol Szykowny MUZYKA: Jan Sanejko OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Ślesicki PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
OSTATNIA SZANSA
reż. Wiktoria Niewiadomska
Kadr z filmu "Ostatnia szansa". Autorka zdjęć: Monika Rakowska
Sara ma 26 lat i od ośmiu lat cierpi na anoreksję. Obecnie waży 36 kilogramów, ale jest to jej najwyższa waga od bardzo dawna. Mieszka w mieście Sztum, z mamą i młodszym bratem. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała trzy lata. Jak sama mówi – nie pamięta własnego dzieciństwa, ale pamięta dzieciństwo swojego brata, któremu zawsze zazdrościła opieki, jaką był otoczony. Jej choroba dała jej "prawo" do bycia słabą i mówi, że jej się to podoba, bo ktoś musiał się nią opiekować. Paradoksalnie, życie Sary od zawsze kręciło się wokół jedzenia. Jej czas rozciąga się między jednym posiłkiem a drugim. Jej najlepszym przyjacielem jest waga kuchenna, a najgorszym wrogiem waga, ale ta w łazience. Obsesyjne liczenie kalorii i ważenie każdego zjedzonego produktu było nieodłączną częścią życia Sary. Po wielu latach, ze względu na chęć założenia rodziny, zdecydowała się na rozpoczęcie leczenia w zamkniętym ośrodku terapeutycznym i rozpoczęła walkę o siebie i o własne zdrowie.
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Wiktoria Niewiadomska ZDJĘCIA: Monika Rakowska MONTAŻ: Malwina Wodzicka DŹWIĘK: Jakub Ochnio, Patryk Wielocha OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Gratulujemy naszym trzem ekipom i życzymy powodzenia w zdobywaniu amerykańskiej widowni!
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej