Dziękujemy za udział w naszej zbiórce na rzecz Ukrainy!
Autorką grafiki jest Katarzyna Czapska
Już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie wiedzieliśmy, że nie możemy siedzieć z założonymi rękami. Musimy działać! Zaczęliśmy od skromnej zbiórki, ale skala naszego przedsięwzięcia rosła z godziny na godzinę. Wkrótce po ogłoszeniu akcji patio naszej Szkoły było wypełnione po brzegi darami, które niestrudzenie sortowali coraz liczniejsi wolontariusze – studenci, absolwenci, pracownicy i przyjaciele WSF oraz uczniowie naszych Liceów. Tak oto na cztery tygodnie Warszawska Szkoła Filmowa, Kino Elektronik, Liceum Filmowe i Liceum Kreacji Gier Wideo zamieniły się w wielką organizację charytatywną, niosącą pomoc naszym Sąsiadom.
Foto: Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa
Nasi absolwenci pomagali jednak nie tylko poprzez wolontariat. Marcin Magiera (z pomocą między innymi Patrycji Widłak, Marcjanny Lelek i Mai Soś) zorganizował w Przemyślu świetlicę dla ukraińskich dzieci, do której wysłaliśmy część niezbędnego wyposażenia.
Operator Michał Konopka od początku wojny niemal codziennie kursował w kierunku granicy z Ukrainą, gdzie pomagał ukraińskim żołnierzom i skąd zabierał kolejne ukraińskie rodziny.
Foto: Michał Konopka
Do akcji włączyła się także mieszkająca w Anglii Róża Klekotko, nasza absolwentka aktorstwa, która skoordynowała zbiórkę w Londynie. Dzięki jej zaangażowaniu dostaliśmy dary zebrane przez tamtejszy Klub Orła Białego.
Z Wysp przybyły do nas aż dwa tiry i kilka busów, załadowanych środkami czystości, środkami sanitarnymi, lekami i ubraniami. Część tych rzeczy rozdano bezpośrednio ukraińskim rodzinom, które przyjechały do Warszawy. Reszta została wysłana prosto na granicę i w głąb Ukrainy.
Foto: Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa
W przyjęciu tirów nieocenionej pomocy udzieliła nam Pani Renata Kozłowska – wice burmistrzyni dzielnicy Żoliborz oraz Dyrekcja i uczniowie pierwszej klasy liceum im. Alojzego Felińskiego. Cała operacja odbywała się w eskorcie Policji. Drugi tir pojechał na ulicę Włościańską do zajezdni tramwajowej. Serdecznie podziękowania dla wszystkich wyżej wymienionych oraz dla władz Miasta Stołecznego Warszawy, w tym m.in. Prezydenta Michała Olszewskiego oraz dla Pani Dominiki Halki i i Małgorzaty Borkowskiej.
Foto: Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa
Do naszej akcji włączyło się naprawdę wiele osób i instytucji. Dziękujemy Pani Dyrektor Małgorzacie Matuszewskiej z Ninateki i Panu Dyrektorowi Maciejowi Chmielowi z Wytwórni Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej za udostępnienie wspieranym przez nas świetlicom filmów dla dzieci.
Dziękujemy firmie Lay's za dwie palety ciepłych szalików. Dziękujemy także firmie Dr Irena Eris za przysłane kosmetyki, które pomogły ukraińskim kobietom poczuć choć namiastkę normalności.
Kilka dni temu zawiesiliśmy zbiórkę, przekazując wszystkie zebrane dary organizacji Żeglarze bez Granic (Sailors Without Borders). Uczniowie załadowali artykuły do podstawionego pod szkołę tira, który zawiózł wszystko bezpośrednio do Kijowa.
Pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w pomoc; naszym wykładowcom, studentom, absolwentom i pracownikom. Wasze wsparcie było w tych dniach nieocenione!
Choć zawieszamy akcję zbierania darów, to nasza pomoc będzie trwać nadal, lecz w zmienionej formie. Zorganizowaliśmy już trzy pokazy charytatywne naszych filmów w Kinie Elektronik.
Foto: Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa
Także podczas tegorocznej – jubileuszowej – edycji naszego festiwalu Script Fiesta wspólnie z Fundacją Ocalenie prowadziliśmy zbiórkę na rzecz Ukrainy. Nie ustajemy w wysiłkach i wciąż poszukujemy nowych sposobów, by pomagać. Dziękujemy, że jesteście z nami. Razem możemy więcej!