Zwycięzcy z Gdyni na LGBT+ Film Festival!
Nasze filmy z projekcjami na kolejnym ważnym festiwalu! Tym razem dwie zwycięskie produkcje z zeszłorocznej 46. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – "Skowyt" oraz "Szczeliny" – zostaną pokazane w oficjalnej selekcji 13. LGBT+ Film Festival. Wydarzenie startuje już 22 kwietnia w formule hybrydowej: online oraz stacjonarnie w aż ośmiu polskich miastach!
LGBT+ Film Festival to największe w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej święto kina poświęcone tematyce LGBT+. Na program tegorocznego festiwalu składają się produkcje łączące inkluzywność i różnorodność z wysokim poziomem artystycznym. Obok pełnometrażowych fabuł i dokumentów, zaprezentowana zostanie rekordowa liczba krótkich metraży, podzielonych na bloki poświęcone lesbijkom, gejom, osobom transpłciowym i niebinarnym.
Nasze tytuły wielokrotnie trafiały do przeglądu tego festiwalu. Wyprodukowany przez naszą Szkołę film "Nad Wisłą" (reż. Agata Korycka) zwyciężył podczas jego 11. edycji w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy, a ponadto otrzymał Nagrodę Publiczności!
Pośród wyselekcjonowanych w tym roku shortów znalazły się nasze dwie bardzo mocne, nagradzane na prestiżowych festiwalach filmowych produkcje – "Skowyt" oraz "Szczeliny".
Trzymamy kciuki za nasze dwie utalentowane ekipy! Jesteśmy dumni, że nasi studenci nie boją się podejmować w swoich filmach tak trudnych tematów!
Poniżej znajdziecie daty seansów obu filmów w ramach LGBT+ Film Festival
SKOWYT
reż. Bartosz Brzeziński
Czarno-biały obraz naszego absolwenta opowiada o pojmowaniu męskości w Polsce. Przypomina, jak każde odchylenie od jej ustalonego wzorca budzi wciąż nietolerancję i agresję.
Film w reżyserii Bartosza Brzezińskiego miał premierę podczas 40. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM, skąd przywiózł Nagrodę Dziennikarzy. Tytuł doceniono także na 46. Festiwalu w Gdyni, gdzie jury przyznało mu Nagrodę Specjalną.
Autor znakomitych zdjęć do "Skowytu" – nasz absolwent Max Bugajak – został uhonorowany Złotą Kijanką prestiżowego festiwalu EnergaCamerimage, a reżyserowi wręczono specjalne wyróżnienie w postaci Złotej Statuetki.
Warto wspomnieć, że "Skowyt" jest już drugim filmem Brzezińskiego, który bierze udział w LGBT+ Film Festival. Kilka lat wcześniej w oficjalnej selekcji festiwalu znalazł się jego short "Zamiast".
Kadry z filmu "Skowyt". Autor zdjęć: Max Bugajak
Kuba dorasta w małej sennej wiosce, w której nic się nie dzieje. Wychowuje go ojciec alkoholik, zajmujący się na co dzień hodowlą owiec. Pewnego dnia, we wsi pojawia się stary znajomy z dużego miasta. Wizyta gościa przypada na moment, w którym główny bohater wchodzi w okres odkrywania swojej seksualności. Kuba szybko staje przed trudnym wyborem.
"Skowyt" zostanie pokazany podczas tegorocznego LGBT+ Film Festival w bloku GAY SHORTS I. Poniżej podajemy daty i miejsca projekcji:
Bydgoszcz, Kino Orzeł, Miejskie Centrum Kultury
- 23 kwietnia, 20:30
Gdańsk, Kino Kameralne Cafe
- 24 kwietnia,16:30
Łódź, Kino Bodo
- 25 kwietnia,18:00
Warszawa, KinoGram, Fabryka Norblina
- 22 kwietnia, sala 6, 18:00
- 28 kwietnia, sala 4, 19:30
Wrocław Kino Nowe Horyzonty
- 27 kwietnia, 19:00
SKOWYT
OBSADA: Maciej Łączyński, Adam Stępnicki, Robert Czebotar, Mateusz Trojanowski, Jakub Onichowski, Bartosz Gomoła, Oskar Rybaczek
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Bartosz Brzeziński ZDJĘCIA: Max Bugajak MONTAŻ: Mariusz Gos DŹWIĘK: Adam Szlenda / Dreamsound MUZYKA: Tomasz Mreńca OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Karolina Kałakajło PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Bartosz Brzeziński – urodzony w 1995 roku, absolwent reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej i student kulturoznawstwa. Twórca krótkich metraży i teledysków.
|
SZCZELINY
reż. Magdalena Gajewska
"Szczeliny" to bardzo intymne spojrzenie na rolę kobiety w społeczeństwie oraz odbioru kobiecości. Obraz naszej absolwentki unaocznia problem postrzegania kobiet, które zostają matkami, wyłącznie przez pryzmat ich nowej roli.
Film Magdaleny Gajewskiej trafił do prestiżowego programu European Film Promotion FUTURE FRAMES – Generation NEXT of European Cinema. Dzięki udziałowi w nim "Szczeliny" miały swoją premierę na Festiwalu w Karlowych Warach.
Reżyserka otrzymała aż dwie nagrody na 46. Festiwalu w Gdyni: Nagrodę miesięcznika "Zwierciadło" – Mocne Wejście oraz Nagrodę od marki Dr Irena Eris. Aktorki wcielające się w główne role, Jaśmina Polak i Justyna Wasilewskia, otrzymały wspólne wyróżnienie od jury.
Kadry z filmu "Szczeliny". Autor zdjęć: Adam Pluciński
Teresa popada w depresję poporodową. Wraz z mężem decyduje się na tymczasową przeprowadzkę do jej rodzinnego domu w małej miejscowości. Na miejscu bohaterka spotyka swoją miłość sprzed lat – Annę. Pomiędzy kobietami na nowo odradza się uczucie, co już wkrótce postawi Teresę przed niezwykle trudnym wyborem...
"Szczeliny" zostaną pokazane podczas tegorocznego LGBT+ Film Festival w bloku LESBIAN SHORTS II. Poniżej podajemy daty i miejsca projekcji:
Bydgoszcz, Kino Orzeł, Miejskie Centrum Kultury
- 26 kwietnia,16:00
Poznań, Kino Pałacowe, Centrum Kultury Zamek
- 24 kwietnia, 18:30
Warszawa, KinoGram, Fabryka Norblina
- 23 kwietnia, sala 7, 19:30
- 25 kwietnia, sala 4, 18:00
SZCZELINY
OBSADA: Jaśmina Polak, Maciej Miszczak, Justyna Wasilewska, Fryderyk Gnap, Sandra Korzeniak, Maciej Robakiewicz
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Magdalena Gajewska ZDJĘCIA: Adam Pluciński MONTAŻ: Paweł Lichota DŹWIĘK: Miłosz Smyl, Szymon Guzik, Mikołaj Sosnowski POSTPRODUKCJA DŹWIĘKU: Natalia Sikorska MUZYKA: Piotr Nermer OPIEKA ARTYSTYCZNA: Robert Wichrowski PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Magdalena Gajewska – ur. w 1994 roku reżyserka i scenarzystka. Ukończyła reżyserię filmową w Warszawskiej Szkole Filmowej. Bibliofilka i amatorka gry w szachy. Interesuje ją psychologia i socjologia płci. Aktywistka i feministka przyglądająca się przemianom społecznym. Wszędzie tam, gdzie walczy się o prawa człowieka. W swoich filmach próbuje dotrzeć do tego, co w człowieku nieoczywiste. Dostrzegać pozornie nieistotne fragmenty ludzkiego życia i tworzyć z nich intymne, uniwersalne opowieści. |
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej