Trzy filmy Warszawskiej Szkoły Filmowej na Krakowskim Festiwalu Filmowym!
Trzy produkcje Warszawskiej Szkoły Filmowej dostały się do oficjalnej selekcji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W Konkursie Polskim znalazły się dwa dokumenty: "7 słów o przemijaniu" i "Tego się nie robi kotu" oraz jeden film fabularny: "Tylko do świtu".
Krakowski Festiwal Filmowy to jedno z najstarszych wydarzeń filmowych na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Należy do grona festiwali akredytowanych m.in. przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych (FIAPF), European Film Academy (EFA) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Jest to jedyny w Polsce festiwal kwalifikujący do Oscara w kategorii pełnometrażowych dokumentów oraz jako jeden z dwóch polskich festiwali w kategoriach filmów krótkometrażowych. Krakowski Festiwal Filmowy jest także w prestiżowym gronie festiwali rekomendujących filmy krótkometrażowe oraz pełnometrażowe filmy dokumentalne do Europejskiej Nagrody Filmowej.
Tegoroczna 62. edycja festiwalu odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w krakowskich kinach w dniach 29 maja 5 czerwca i online w dniach 3-12 czerwca.
Nasze trzy tytuły trafiły do Konkursu Polskiego, w którym rywalizują polskie filmy dokumentalne (krótko-, średnio- i pełnometrażowe), animowane oraz fabularne (do 30 min). Daty ich projekcji oraz pełny program festiwalu poznamy już w maju. Tymczasem gratulujemy zakwalifikowanym ekipom i życzymy powodzenia w Krakowie!
Poniżej prezentujemy nasze konkursowe produkcje:
7 SŁÓW O PRZEMIJANIU
reż. Łukasz Iwanicz
Kadry z filmu "7 słów o przemijaniu". Autor zdjęć: Łukasz Iwanicz
„7 słów o przemijaniu” traktuje o zmieniającym się wraz z wiekiem podejściu człowieka do śmierci. Dotyka on kruchości istnienia ludzkiego i wskazuje na to, co pozostaje najważniejsze w obliczu nieubłaganie upływającego czasu. Ukazuje przy tym niepewności i lęki towarzyszące człowiekowi w zetknięciu się z rozważaniami na temat przemijania.
REALIZACJA: Łukasz Iwanicz POSTPRODUKCJA DŹWIĘKU: Wojciech Zboina TŁUMACZENIE: Marta Sobczak KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Aleksandra Krucińska OPIEKA PEDAGOGICZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
TEGO SIĘ NIE ROBI KOTU
reż. Jan Gębski
Kadry z filmu "Tego się nie robi kotu". Autor zdjęć: Jan Gębski
Film “Tego się nie robi kotu” nawiązuje do wiersza Wisławy Szymborskiej pt. “Kot w pustym mieszkaniu”. To poruszająca opowieść o przemijaniu, samotności i przyjaźni. Razem z kotem przyglądamy się jednemu dniu z życia jego właścicielki, Ewy Zielińskiej, która dzieli się historiami ze swojego pięknego, długiego życia.
WYSTĄPIŁA: Ewa Maria Zielińska
REŻYSERIA I ZDJĘCIA: Jan Gębski MONTAŻ: Paweł Lichota, Jan Gębski DŹWIĘK: Grzegorz Lindemann KIEROWNIK PRODUKCJI: Ignacy Majewski-Grzbiela OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
TYLKO DO ŚWITU
reż. Eliza Godlewska, Alan Ruczyński
Kadry z filmu "Tylko do świtu". Autorzy zdjęć: Eliza Godlewska i Alan Ruczyński
Pięćdziesięcioletnia Roma znajduje się w najtrudniejszym momencie swojego życia. Odeszła od męża i nie ma dachu nad głową. Kiedy sytuacja się pogarsza, pozostaje jej tylko zapomnieć się na chwilę.
OBSADA: Ewa Konstancja Bułhak, Anna Moskal, Piotr Czarniecki, Wiktoria Krążek, Tomasz Nosiński, Dominika Pasternak, Błażej Stencel
TWÓRCY: Eliza Godlewska, Alan Ruczyński MONTAŻ: Mariusz Gos, Piotr Kamiński DŹWIĘK I MUZYKA: Jakub Zataj KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Malwina Kurzak OPIEKA ARTYSTYCZNA: Andrzej Jaroszewicz PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej