O niebezpieczeństwie totalnej katastrofy – rozmowa z Marianem Turskim
"Czerwonym alarmem jest coś, co może wywołać katastrofę totalną. [...] To jest niebezpieczne, kiedy ktoś się zapiera, bo musi utrzymać twarz wobec swoich wyborców, [...] swojego narodu [...] i wtedy już nie umie się wycofać. Wtedy może być niebezpieczeństwo totalnej katastrofy – trafnie ostrzegał Marian Turski podczas grudniowego spotkania z cyklu "Piękny Umysł".
"Piękny Umysł" to rozmowy o uniwersalnej tematyce, zahaczającej o sztukę, naukę i filozofię, kierowane zarówno do licealistów, jak i do studentów.
Foto: Bartek Zabielski
Nasz znamienity gość, historyk, dziennikarz i działacz społeczny, opowiedział młodzieży naszych Liceów o horrorze wojny. Jeszcze jako nastolatek trafił do łódzkiego getta. W 1944 roku wywieziono go do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie stracił ojca i brata. Sam przetrwał aż dwa marsze śmierci i, w stanie bliskim agonii, doczekał końca wojny w Theresienstadt.
Choć Marian Turski podzielił się ze słuchaczami wojennymi wspomnieniami, to nie zabrakło też dyskusji o tematach najważniejszych dla młodych ludzi. Licealiści pytali go m.in. o przemyślenia na temat katastrofy klimatycznej oraz o narastające konflikty na tle społecznym, narodowościowym i rasowym.
Posłuchajcie tej niezwykle fascynującej rozmowy poprowadzonej przez naszego wykładowcę – operatora filmowego – Andrzeja Wolfa.